Wargaming Zone     

Nowości książkowe na marzec
Data: Śr 14 Mar, 2007
Autor: Jarosław Kocznur
Jak zwykle porcja wiadomości co nowego na rynku książkowym

Witam ponownie wszystkich bardzo serdecznie i na wstępie od razu bardzo przepraszam, za nie zawiadomienie w ubiegłym miesiącu o rzeczywiście chyba najlepszej nowości jaka ukazała się w lutym, książce dr Andrzeja Ziółkowskiego - Pułk Jazdy Legionowej, Pułk lansjerów nadwiślańskich 1799-15. Na swoje usprawiedliwienie mogę podać tylko tyle że było to chyba bardzo utajnione wydanie :)! I nawet po jej wydaniu jest problem z kupieniem tej książki.

Na szczęście moją zapowiedź uzupełnili czytelnicy.DOM WYDAWNICZY BELLONA

Nasza kochana Bellona ma po raz kolejny drobne opóźnienie.1) ILUSTROWANA HISTORIA UZBROJENIA - Chuck Wills. ISBN/EAN 9788311105621, oprawa twarda, format 210x275 mm, 240 stronyPozycja ta miała ukazać się w styczniu (wtedy też nieco szerzej o niej pisałem), na razie jednak wygląda, że może mieć nawet z ukazaniem się w marcu.

Faktyczne nowości są różnego ciężaru gatunkowego, ale może kogoś jednak zainteresują:2) LEKSYKON BRONI JAPOŃSKIEJ - Krzysztof Polak. EAN 9788373991903, oprawa twarda, format 205x295 mm, 208 stronTo bogato ilustrowany leksykon egzotycznej broni i uzbrojenia, od lat fascynującej kolekcjonerów pasjonujących się Dalekim Wschodem. Zawiera typologię mieczy japońskich i ich elementów, broni miotającej, broni drzewcowej i palnej, także zbroi i oporządzenia jeździeckiego.3) NAJNOWSZA BROŃ STRZELECKA- Ryszard Woźniak. EAN – brak danych, oprawa twarda, format 170x240 mm, 122 stronyKsiążka jest poświęcona jednej z tendencji w rozwoju współczesnej broni strzeleckiej - konstruowaniu w układzie bull-pup, czyli bezkolbowym. Zawiera opisy i dane taktyczno-techniczne najbardziej znanych konstrukcji pistoletów maszynowych, karabinów oraz karabinów wyborowych.4) SMOLEŃSK 1812 - Andrzeja Dusiewicza (z serii Historyczne Bitwy) EAN 9788311106338 oprawa miękka, format 130x200 mm, 280 stron.Najnowsza zapowiedź z tej serii to kolejna publikacja, o chyba najszerzej omawianym okresie historii, czyli okresie napoleońskim. Ukazuje genezę, przebieg i skutki trzydniowych walk o Smoleńsk, stoczonych pomiędzy Rosjanami a wielką Armią Napoleońską w sierpniu 1812 r. Jak zapewnia wydawca książka przedstawia sytuację na polu bitwy z punktu widzenia obu stron. Jak zwykle przy tym okresie.5) IMPERIUM U PROGU ZAGŁADY. NAJAZD CYMBRÓW I TEUTONÓW - Paweł Rochala (z serii Wielkie Bitwy, Wielcy Dowódcy) EAN 9788311106345 oprawa twarda, format 170x240 mm, 248 strony.To już kolejna pozycja z tej serii. Książka prezentuje dzieje tytułowych plemion barbarzyńskich, które omal nie spowodowały rozbicia Imperium Rzymskiego. Jeśli będzie równie dobra jak poprzednie dotyczące okresu starożytności, to raczej polecam ją z czystym sumieniem.INFORTEDITIONS

To wydawnictwo prawie jak zawsze ma dla nas coś do zaproponowania, tym razem będzie to pozycja, o której wspominałem już zastrzegając jednak, że ukaże się w lutym tylko przy dużym szczęściu. Nie udało się, ale w marcu powinniśmy już ją znaleźć w księgarniach. Jeszcze jedna informacja dla osób które, jak rozumiem, tak jak ja niecierpliwie czekają na każdą nową pozycję tego wydawnictwa. Niestety pozycji „Nieuport 1600” nie możemy spodziewać się wcześniej niż w wakacje, a może nawet później – według mojej wiedzy bowiem jest ona jeszcze nie skończona. Pocieszeniem jednak może będzie informacja, że wkrótce Infort rozpocznie wydawanie nowej serii wydawniczej „Wojownicy”, której pierwszą pozycją będzie najprawdopodobniej książka naszego znajomego ze strony. Nieskromnie dodam, że być może mogę się chyba uznać za „ojca chrzestnego”, czy jak kto woli „pomysłodawcę” tej serii, a może nawet będę autorem jakiejś kolejnej pozycji tej serii, jeśli wreszcie znajdę czas i dokończę pracę nad tekstem.6) Wyprawa Sobieskiego na czambuły tatarskie  1672 - Michała Sikorskiego w serii Bitwy/Taktyka ISBN 978-83-89943-16-6 oprawa miękka, format 145x205 mm, 254 strony.Nieco szerzej pisałem o tej pozycji w lutym.AMBER

Wydawnictwo to nie przygotowało czegoś wyjątkowego, co moim zdaniem mogłoby nas zainteresować. Mimo wszystko wspomnę o jednej pozycji:7) ULUBIONY DOWÓDCA HITLERA. FELDMARSZAŁEK WALTHER MODEL - Frank W. Abagnale. EAN 9788324127849, oprawa miękka, format 165 x 235, 280 stron, cena det. 34,80 złTo kolejna biografia która ma burzyć utrwalony w historiografii mit Modela jako „hitlerowskiego lizusa” i odkrywa enigmatyczną wciąż postać utalentowanego i bitnego oficera, błyskotliwego taktyka, człowieka słynącego z szorstkiego obejścia i niewyparzonego języka, bezwzględnego, nie lubianego przez żołnierzy dowódcy, który cieszył się sympatią Führera – do czasu, gdy nie zawahał się mu sprzeciwić.WYDAWNICTWO AJ-PRESS

Tu w dalszym ciągu mamy tylko zapowiedź pozycji „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia”, która zdaje się nadal nawet nie trafiła do drukarni i jedną nową pozycję:8) EOW 51 Nagato, Mutsu cześć 1 - Mirosława Skwiota. EAN – brak danych, oprawa miękka, Format A4, 88 stron, 107 zdjęć cz-b, 5 rysunków, 4 tabele, 3 wkładki A1: 2 strony z planami, 4 strony z barwnymi rysunkami 3D.Nowe wydanie monografii okrętów tego typu jest znacznie rozszerzone i wzbogacone w stosunku do wydania pierwszego. Książkę zaplanowano na dwie części - w pierwszej przedstawiono tło polityczne i gospodarcze projektowania i budowy tych japońskich pancerników (traktaty rozbrojeniowe, problemy gospodarcze i polityczne Japonii oraz ewolucję myśli konstruktorskiej). Omówiono budowę obu okrętów oraz modernizacje i przedstawiono kalendarium ich służby - od powstania do zatopienia. Na wkładkach w dużym formacie znajdują się plany generalne jednostek oraz grafiki 3D fragmentów Nagato (nadbudówka główna, komin, wieże działowe).

I to tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na marzec. Oczywiście jak zawsze serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w nim informacji o inne pozycje.

Komentarze

Pi± 16 Mar, 2007 Marcin G napisał:
Wyprawa na czambuły też już jest pewnie w księgarniach, na pewno jest już dostępna poprzez wysyłkę (chociażby w Historytonie).

Czw 15 Mar, 2007 pawel11 napisał:
,,Smoleńsk 1812" A. Dusiewicza już w sprzedaży. Solidna pozycja, co najmniej tak dobra jak ,,Tarutino 1812" tego autora. Polecam. P.S. A co z wydaniem ,,Westerplatte"? Jakieś nowe wiadomości Jarku?


Dodaj komentarz