Wargaming Zone     

Nowości w styczniu
Data: Pi± 12 Sty, 2007
Autor: Jarosław Kocznur
Nowe pozycje ze stycznia

Witam wszystkich bardzo serdecznie w nowym 2007 roku i przepraszam za tak duże opóźnienie. Niestety nie wynikło ono z wielkiej liczby książek, które miałbym tu opisać, ale z mojej nieobecności w naszym kochanym kraju. Już wróciłem więc czym prędzej przedstawiam - niestety znów bardzo nieliczne - zapowiedzi na styczeń.DOM WYDAWNICZY BELLONA

Nasza kochana Bellona proponuje nam niewiele, choć z drugiej strony dużo więcej niż przed miesiącem.1) CIVITA CASTELLANA 1798 - Mariana Witaska (z serii Historyczne Bitwy) ISBN/EAN 9788311106031 oprawa miękka, format 130x200 mm, 328 stron.Najnowsza pozycja z tej serii dotyczy okresu poprzedzającego najbardziej chyba popularnego okresu historii wojskowości poza okresem XX wieku to jest epoki napoleońskiej. Pod koniec XVIII stulecia Włochy stały się areną zmagań wojsk rewolucyjnej Francji i jej przeciwników. Zwycięstwo pod Civita Castellana, czwartego grudnia 1798 r., umożliwiło republikanom przejście do kontrofensywy, opanowanie Neapolu i proklamowanie tam Republiki Partenopejskiej. Działania we Włoszech dały początek wielkiej karierze Napoleona, dlatego warto może zapoznać się z tą pozycją.2) ILUSTROWANA HISTORIA UZBROJENIA - Chuck Wills. ISBN/EAN 9788311105621, oprawa twarda, format 210x275 mm, 240 strony.Książka ta ma mieć charakter encyklopedyczny, prezentując czytelnikowi uzbrojenie od najdawniejszych czasów prehistorycznych, poprzez uzbrojenie państw starożytnych, aż do współczesności. Jak zwykle jednak przy takich pozycjach moja uwagę zwraca jej objętość. Dla wydawnictwa encyklopedycznego 240 stron to niezbyt dużo przy tak dużym przedziale czasowym i tematycznym jaki ma obejmować.INFORTEDITIONS

To wydawnictwo prawie jak zawsze ma nam coś do zaproponowania, tym razem jest to.3) Wojna inflancka 1600-1602 Stanisława Herbsta w serii Bitwy/Taktyka. ISBN 83-89943-14-X oprawa miękka, format 145x205 mm, 254 stronyDla Szwecji wojna polska była pierwszym zetknięciem się z odmienną sztuką wojskową, inną metodą prowadzenia wojny. Przyniosło ono nieprzerwany ciąg niepowodzeń taktycznych: Karksi, Limbażi, Cesis, Ergle, Koknese, Tallinn. Po pierwszych niepowodzeniach zaczęto szukać środków zaradczych. Pod Ergle zastosowano już przeciw kawalerii polskiej przeszkody sztuczne, sformułowano postulat szarży i starcia na białą broń. Doświadczenia te na większą skalę powtórzono i rozwinięto pod Koknese. Pod Tallinnem, w rok później, już kawaleria polska nie mogła czołowo przełamać przeciwnika. Wypadło po raz pierwszy bodaj wobec żołnierza zachodnio-europejskiego zastosować głęboki tatarski manewr taktyczny. Przemiany taktyki szwedzkiej potęguje zastosowanie po raz pierwszy zdobyczy holenderskich. Teraz częściowo pod wpływem taktyki polskiej na oczach sześcioletniego Gustawa Adolfa zaczyna się proces formowania własnej szwedzkiej nowożytnej taktyki, którą on wypracuje w wieku dojrzałym. Ta pozycja, nieżyjącego już autora, może nie być dla wszystkich zupełną nowością, ale myślę że warto o niej tu wspomnieć.AMBER

Z tym wydawnictwem jak zwykle mam ten problem że w moim odczuciu jego pozycje wahają się gdzieś na granicy tematów które mogą nas interesować, ale z drugiej strony czasem nawet w ich biografiach wielkich ludzi z naszej historii można znaleźć coś ciekawego. Dlatego też przedstawiam trzy pozycje tego wydawnictwa zapowiadane na styczeń.

Również to wydawnictwo nie przygotowało nic, co moim zdaniem mogłoby nas zainteresować. Mimo wszystko wspomnę o dwóch pozycjach, które może jednak kogoś zainteresują.4) NERON. OKRUTNY ZBRODNIARZ ROZGRZESZONY – Richarda Hollanda, ISBN-83-241-2747-X, oprawa twarda, format 165 x 235, 256 stron, cena det. 39,80 złPozycja ta przedstawia Nerona zupełnie w innym świetle niż przywykliśmy go raczej widzieć dotychczas ukazując innego Nerona: nie błazna, lecz ulubieńca tłumów; nie antychrysta, lecz artystę; nie wojownika, lecz pacyfistę; nie tyrana, lecz oswobodziciela; nie potwora, lecz człowieka.

Na ile to nowe spojrzenie jest prawdziwe trudno mi powiedzieć ale zawsze uważałem że bardzo wiele ugruntowanych w nas przekonań nie ma się nijak do prawdy. Czy tak jest również w tym przypadku muszę się dopiero przekonać. Choć z drugiej strony wszystko zależy od punktu widzenia!

5) LEKSYKON FATALNYCH DECYZJI W II WOJNIE ŚWIATOWEJ – Hansa-Dietera Otto, ISBN 83-241-2748-8 oprawa miękka, format 165 x 235, 224 strony, cena det. 29,80 złTo kolejna, po „Leksykonie błędów militarnych” pozycja tego autora o podobnej tematyce. Tym razem przedstawia błędne decyzje wielkich dowódców z okresu IIWŚ. Różnie można podchodzić do tej kwestii jeśli jednak wierzyć redakcji i jej opisowi tej książki przynajmniej jedna decyzja opisana w tej pozycji - operacja „Fall Weiss – napaści na Polskę 1 września 1939 roku, niewątpliwie była fatalna decyzja dla wszystkich niemalże mieszkańców tamtego świata.6) ŚMIERĆ HITLERA – J.F. Pogonyj, N.W. Tiepcow, W.K Winogradow, ISBN-83-241-2694-5, oprawa twarda, format 165 x 235, 392 strony, cena det. 49,80 złTo może nie jest już tak wielka ciekawostka jak głosi wydawca, ale być może nie wszyscy słyszeli o „ciekawostkach” jakie na temat śmierci i ostatnich dni Hitlera skrywały rosyjskie archiwa. Jeśli kogoś ciekawi taka tematyka to najprawdopodobniej zainteresuje go ta książka. Choć osobiście nie zgadzam się z tezą że pozycja ta „odkrywa ostatnią, najstaranniej ukrytą tajemnicę XX wieku”.Wydawnictwa Aj-Press

Tu mamy jedną pozycje która prawdopodobnie ukaże się w styczniu.7) ML 108 Bell UH-1 Iroquis - Huey cz. 1 - Patryka Jandy, oprawa miękka, format A4, 88 stron z czego 80 w kolorze, 162 zdjęcia, wkładka A1 z planami, 1 rysunek w tekście, 15 plansz pokazujących malowania UH-1. Innych danych brak.

To pierwsza z dwóch części monografii opisującej powstanie i rozwój kolejnych wersji jednego z najliczniej i najdłużej produkowanych śmigłowców, którego kariera trwa nadal. Ten nowy w czasach swego powstania środek transportu i walki znalazł szerokie zastosowanie zarówno w wojsku, jak i w sferze cywilnej. Opis rozwoju Iroquisa aż do czasów obecnych uzupełniają plany i plansze barwne oraz krótki rozdział o UH-1 w cywilu.

I to tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na styczeń. Nie jest może tego wiele, ale na pewno dużo, dużo więcej niż miesiąc temu.

Oczywiście po raz kolejny serdecznie zachęcam do uzupełnienia zawartych w nim informacji o inne pozycje.

Komentarze

Wt 16 Sty, 2007 Marcin G napisał:
No cóż wydawało mi się, że to powielanie treści, ale ten konkretny przypadek pokazuje, że może jest to jednak uzasadnione?

Wt 16 Sty, 2007 Jarek napisał:
Westerplatte 1939, nie jest jescze niestety nawet w drukarni. Nie pisałem już nic o nim bp Marcin G. już w poprzednim miesiacu sugerował żeby nie pisać o ksiazkach o których już wspominałem a które się nie ukazały w zapowiadanym pierwotnie terminie.
pozd
Jarek

Pi± 12 Sty, 2007 pawel11 napisał:
Czy ,,Aj-Press" wydał zapowiadane w grudniu ,,Westerplatte 1939. Historia prawdziwa"? Co do ,,Bellony" to widziałem zapowiedzi wydawnicze na okres styczeń - czerwiec. Jeśli chodzi o książki historyczne to ubogo. Ale za to tajemniczo np. z serii HB ma się ukazać ,,Raszyn 1809" autor: Romuald Romański WYDANIE I. Hm...


Dodaj komentarz