Wargaming Zone     

Nowości w listopadzie
Data: Śr 08 Lis, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Co nowego w księgarniach

DOM WYDAWNICZY BELLONAChoć w październiku nasze sztandarowe wydawnictwo wojskowe miało nawet nieco więcej nowości, które mogłyby zainteresować czytelników tego cyklu, to tym razem udało się Bellonie nie zrobić żadnych zaległości.

W listopadzie nowości mamy tu znów nieco mniej, ale i tak cieszmy się tym co mamy, bo było już naprawdę dużo gorzej. A zatem po kolei:1) PSKÓW 1581-1582 - Dariusza Kupisza (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311105677, oprawa miękka, format 130x200 mm, 224 strony.Pozycje z tej serii znajdują się w prawie każdych zapowiedziach od początku, kiedy zdecydowałem się je pisać i dla mnie są to chyba najlepsze ksiązki tego wydawnictwa, pomimo tego że ich poziom nie jest stały. Tym razem dostajemy kolejna pozycję z dość modnego ostatnio tematu wojen z Rosją w XVI i XVII wieku. (wystarczy wspomnieć że w październiku mieliśmy w tej serii MOSKWĘ 1617-1618 - Andrzeja Majewskiego) Tym razem dostajemy omówienie wyprawy na Psków. Polacy i Litwini kojarzą ją ze wspaniałym zwycięstwem, ponieważ doprowadziła do odzyskania Inflant i ugruntowania przewagi Rzeczypospolitej nad państwem moskiewskim. Z kolei Rosjanie uważają obronę Pskowa za przejaw bohaterskiego oporu w walce o ojczystą ziemię. Widzimy więc, że dokładnie to samo wydarzenie może być zupełnie inaczej postrzegane w zależności od punktu widzenia! Autor tej pozycji próbuje ocenić efekty kampanii pod kątem wojennym i politycznym. Czy robi to uwzględniając te dwa różne spojrzenia o których wyżej, przekonamy się po opublikowaniu tej pozycji.2) SŁOWIANIE ZACHODNI. POCZĄTKI PAŃSTWOWOŚCI - Andrzeja Michałka ISBN 831110560X, oprawa twarda, format 205x295 mm, 228 strony.To kolejna pozycja tego autora i trzecia część trylogii poświęcona Słowianom. Tym razem - Czechom, Słowakom i Polakom. Bogato ilustrowana publikacja opisuje pojawienie się Słowian, przemieszczanie się plemion, początki kształtowania się państw narodowych. Na temat jakości pozycji tego autora swoje zdanie już prezentowałem, ale wiem, że ma on swoich zagorzałych zwolenników. Ze swej strony mam jedynie nadzieje, że nie będzie w tej pozycji ciekawostek takich, jak w ostatnim tomie o Bizancjum (wydanym zresztą w innym wydawnictwie).3) WIELKA WOJNA FRANCUZÓW - Jeana Baptisty Durosella (z serii Wielkie bitwy, wielcy dowódcy) ISBN 8311105731, oprawa twarda, format 170x240 mm, 464 strony.To pozycja o trudnych latach początku ubiegłego wieku (1914-1918), czasach Wielkiej Wojny którą obecnie znamy pod nazwą I Wojny Światowej. Uwypukla wysiłek wojenny Francji, która przez kilka lat w czasie tej wojny dźwigała główny ciężar walk z Niemcami. Autor analizuje kolejne etapy konfliktu, charakteryzuje zachowanie ludności cywilnej, poszczególnych rządów, partii i związków. Opisuje wojnę ekonomiczną i psychologiczną. Podkreśla, że opisywane 52 miesiące zmieniły Francję bardziej niż II wojna światowa.

INFORTEDITIONS

To wydawnictwo, jak zawsze trzyma poziom i systematycznie daje nam co miesiąc powód do odwiedzenia księgarni. Dlatego tylko jeszcze raz mogę powiedzieć że wszystkie zapowiedzi tego wydawnictwa z „zawiązanymi oczami” wstawiam do tego artykułu i do mojej biblioteczki.

W listopadzie mam nadzieje, że będą to aż 3 pozycje:4) Bitwa pod Kaliszem 13 lutego 1813 - Marcina Baranowskiego w serii Bitwy/Taktyka ISBN 8389943131, oprawa miękka, ok. 200 stron, 5 kolorowych map i schematów, 6 rysunków cz.b. (Robert M. Jurga)

Klęska w kampanii 1812 roku stanowiła niezwykle silny cios dla napoleońskiego panowania w Europie zachodniej i środkowo-wschodniej. Cios, ale nie nokaut. Pomimo nieustającego pościgu wojsk rosyjskich, podjęte zostały kroki, które zapewnić miały Wielkiej Armii powstanie z kolan i walkę w następnej rundzie – kampanii 1813 roku. Aby osiągnąć ten cel, sztab francuski musiał ocalić jak najwięcej weteranów z korpusów rozbitych w Rosji. Osłonę ich odwrotu powierzono jednostkom zaangażowanym do tej pory w działaniach na skrzydłach ugrupowania Wielkiej Armii. Wśród nich doniosła rola przypadła w udziale niewielkiemu VII korpusowi saskiemu gen. Reyniera. W lutym 1813 r., kiedy wojska rosyjskie wkroczyły do Warszawy, szczególnego znaczenia nabierał inny ośrodek wojskowy Księstwa Warszawskiego – Kalisz. Utrzymanie panowania nad tym miastem zamykało Rosjanom najkrótszą drogę na pruski Śląsk. Zapewniało ponadto osłonę stacjonującym pod Piotrkowem jednostkom polskim ks. Poniatowskiego, które wciąż leczyły rany po wyprawie moskiewskiej. Zadanie obrony Kalisza dosyć niespodziewanie spadło na barki żołnierzy VII korpusu, którzy 13 lutego 1813 r. zostali zaatakowani przez rosyjski korpus awangardy gen. von Wintzingerode. Doprowadziło to do zaciętej walki na przedmieściach, która stanowiła ostatnią bitwę epoki napoleońskiej na ziemiach polskich.Powyższa pozycja powinna ukazać się na pewno. Warto może również podkreślić że po kilku ostatnich pozycjach z serii Pola Bitew jest to pierwsza od pewnego czasu nowa pozycja z serii większych opracowań w ramach serii Bitwy/Taktyka. Poza tym niemalże pewniakiem listopadowym, jest również pewna szansa na dwie inne pozycje, o których wspominałem już w październiku:5) Biała Cerkiew 23-25 IX 1651 - Marcina Domagały. W serii Pola Bitew. (Innych danych brak)6) Wojna inflancka 1600-1602" Stanisław Herbst w serii Bitwy/Taktyka. (Innych danych brak)

myślę że nie ma co się zbytnio rozwodzić nad tymi tytułami, bo chyba większość - jeśli nie wszyscy - z nas wie o co chodzi.

Rosjanie, kresy wschodnie i pokłosie powstań kozackich, a drugim wypadku Szwedzi w „przededniu Kircholmu”.

W tym drugim wypadku tylko trochę żałuję że pozycja ta wyprzedziła Wojny włoskie 1494–1559 Piotra Trafiłowskiego, które początkowo miały ukazać się pierwsze i na które, przyznam się czekam z dużą niecierpliwością jako że to prawie zupełnie nie znany temat dla polskiego czytelnika. Zwłaszcza posługującego się tylko naszym językiem.AMBER

To wydawnictwo nie trzyma moim zdaniem stałego poziomu. Mimo to na wszelki wypadek sprawdzam je od paru miesięcy znajdując czasem coś co przynajmniej w zapowiedziach wygląda interesująco. Tak też stało się tym razem. Z dwóch pozycji z zapowiedzi działu historycznego jedna wydała mi się na tyle interesująca, że postanowiłem ją umieścić w tych zapowiedziach. Pozycją tą jest:7) GRECKI OGIEŃ, ZATRUTE STRZAŁY, BOMBY SKORPIONÓW - Adrienne Mayor ISBN 8324126953 oprawa miękka, format 165 x 235, 232 strony. cena det. 29,80 złBroń chemiczna? Broń biologiczna? Jesteśmy przekonani, że te straszliwe techniki wojenne to wynalazek XX wieku. Mylimy się jednak – o jakieś 3000 lat. Wojna biochemiczna nie zaczęła się od gazów bojowych I wojny światowej. Miotacze płomieni, trujące gazy, bomby zapalające, rozprzestrzenianie zarazy – choć brzmi to niewiarygodnie – były znane i udokumentowane już od tysięcy lat.

To Herakles, największy heros greckiej mitologii, wynalazł broń toksykologiczną, zanurzając swoje strzały w jadzie Hydry. Wojnę trojańską wygrano dzięki zatrutym strzałom. Asyryjczycy rzucali bomby zapalające wypełnione ropą. W czasie wojny peloponeskiej Spartanie wykorzystywali trujący gaz i machinę miotającą płomienie. Przepisy na toksyczny dym znajdowały się w arsenale tajnej broni Chin i Indii. Duszące gazy uśmiercały kopaczy tuneli w czasie oblężeń epoki rzymskiej. W czasach Aleksandra Wielkiego okręty załadowane łatwopalnymi chemikaliami niszczyły całe floty. Grecki ogień, jedna z najstraszniejszych broni w bitwach morskich epoki bizantyńskiej, miał właściwości napalmu.

Ta książka jako pierwsza tropi antyczne korzenie broni chemicznej i biologicznej – szokujące świadectwa ludzkiej pomysłowości w zadawaniu sobie śmierci. Zebrane tu mity, relacje autorów starożytnych i znaleziska archeologiczne składają się na fascynującą i smutną historię ludzkiego geniuszu w wykorzystaniu sił przyrody jako broni masowego rażenia.Wydawnictwa Aj-Press

To wydawnictwo trafiło do tego artykułu dzięki uprzejmości jednego z czytelników, który zwrócił na nie moją uwagę.

Trochę trudno zachować mi przy tym wydawnictwie dotychczasowy poziom informacji o zapowiedziach proszę więc o wybaczenie za to, że cała informacja to jedynie tytuły książek.8) Avro Lancaster cz. 1 Konstrukcje firmy Avro9) PZL.37 Łoś10) Westerplatte 1939. Prawdziwa historia.

Dwie pierwsze pozycje zainteresują zapewne głównie modelarzy, bo na ile się zorientowałem zajmują się przede wszystkim techniczną strona samolotów, których nazwy zawierają ich tytuły. Może się jednak mylę i może można tam znaleźć również jakieś informacje o działaniach w jakich one wzięły udział. Niestety zarówno okres historyczny jak i to wydawnictwo jest mi raczej obce.

Trzecia pozycja wydaje się nieco inną pozycją i może być interesująca dla tropicieli prawdy z ostatnich wojen. Swoją droga ciekawe jak wiele osób jeszcze jest przekonanych o propagowanej przez prawie 50 lat od zakończenia wojny bohaterskiej postawie komendanta Westerplatte w czasie jego obrony, a ile już słyszało o prawdziwym jego zachowaniu i osobie, która podobno naprawdę dowodziła obroną Westerplatte.I to tyle jeśli chodzi o zapowiedzi na listopad do których dotarłem i które uważam za interesujące na tyle, by warto je przedstawić w tym tekście.

Żegnam się pozdrawiając wszystkich do przyszłego miesiąca i kolejnych zapowiedzi wydawniczych, ostatnich już w tym roku.

Komentarze

Dodaj komentarz