Wargaming Zone     

Nowości wydawnicze w październiku
Data: Czw 05 Paź, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Porcja wiadomości o tym co można znaleźć w księgarniach

Jak co miesiąc, witam i przedstawiam zapowiedzi nowości wydawniczych na październik.DOM WYDAWNICZY BELLONA

Po raz kolejny już nie ma żadnych zaległości, bo i niewiele miała Bellona ostatnio nowości. W tym miesiącu jest nieco lepiej jeśli chodzi o ilość, a ocenę jakości pozostawiam już czytelnikom.

1) MOSKWA 1617-1618 - Andrzeja Majewskiego (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311105359, oprawa miękka, format 130x200 mm, 224 strony.Kolejny tytuł w serii Historyczne Bitwy, nie tyle może o bitwie, ile raczej o historii stosunków polsko-rosyjskich w XVII w. Książka prezentuje pasmo ciągłych konfliktów zbrojnych oraz sytuację obu krajów: Polski - kraju coraz słabszego, Rosji - państwa rosnącego w siłę.

2) NAJWIĘKSZE BŁĘDY MILITARNE W HISTORII WOJEN - Geoffreya Regana ISBN 8311105340, oprawa miękka, format 170x240 mm, 320 stron.W książce opisano najbardziej jaskrawe przypadki nieudolności dowódców, które stały się przyczyną spektakularnej klęski: brytyjskiego generała Bullera, który spowodował masakrę swoich żołnierzy, marszałka Goeringa, który nie miał kwalifikacji do bycia naczelnym dowódcą Luftwaffe, brytyjskiego admirała Tryona, który doprowadził do zatopienia własnego okrętu i wielu, wielu innych...

Chodź podchodzę z rezerwą do tego typu książek, gdyż zdarzyło mi się już w tego typu pozycjach czytać różne dziwne rzeczy, (o czym zresztą już kiedyś pisałem omawiając publikacje wydawnictwa Amber), to jednak podaję informacje o tej pozycji z powodu głównej myśli jaka ona dla mnie niesie.

Tak naprawdę to nie żołnierze decydują o wyniku bitwy, ale ich dowódcy. Żebyśmy się dobrze zrozumieli – nawet najgenialniejszy dowódca mając bardzo mało i bardzo słabego wojska nie wygra bitwy, ale jeśli dowódca jest dyletantem, wówczas nawet najlepsi żołnierze i przeważające siły nie dadzą wygranej. Bardzo ładnie opisał to przedstawiając, jak dla mnie bardzo przekonywujące dowody i argumenty, Jan Szkudliński w CHANCELLORSVILLE 1863, którą zapowiadałem jakiś czas temu. (Choćby z tego powodu polecam wszystkim przeczytanie tej książki nawet jeśli nie interesują się wojną secesyjną). A w odniesieniu do naszej pasji ma to z kolei takie przełożenie (przynajmniej moim zdaniem), że zdarzające się czasami narzekania na słabość armii czy nawet braki w przepisach, to tak naprawdę potknięcia w sztuce dowodzenia!

Kolejne dwie pozycje mogą być interesujące na znanej mi grupy pasjonatów okresem krucjat.

3) NORMANOWIE I BIZANCJUM W XI STULECIU - Dariusza Piwowarczyka (z serii „Wielkie Bitwy, Wielcy Dowódcy”) oprawa twarda, format 170x240 mm, 328 stron.To, jak zapowiada wydawca, książka o jednym z najciekawszych etapów normańskiej ekspansji w XI stuleciu, czyli o podboju południowej Italii, próbie opanowania bałkańskich posiadłości Cesarstwa Bizantyjskiego oraz utworzeniu Księstwa Antiochii.

4) CZWARTA KRUCJATA - Michaela Angolda, tłumaczenie Beata Spieralska, ISBN 8311105588, oprawa twarda, format 170x240 mm, 304 strony.Choć Bellona nie wydaje tej książki w odrębnej serii wydawniczej to dla mnie jest to kolejna pozycja pewnego rodzaju cyklu, żeby nie powiedzieć serii. Stali czytelnicy będą wiedzieli o co chodzi! Znowu więc mamy bardzo charakterystyczną twardą okładkę i jednego z najwybitniejszych znawców wypraw krzyżowych, oczywiście angielskojęzycznego. Książka analizuje wydarzenia poprzedzające IV krucjatę, jej bezpośrednią genezę, dramatyczny przebieg i następstwa, obecne, według autora, nawet we współczesnej historii.INFORTEDITIONS

To wydawnictwo jak zawsze trzyma poziom i systematycznie daje nam co miesiąc powód do odwiedzenia księgarń w poszukiwaniu ciekawych książek. Dlatego tylko jeszcze raz mogę powiedzieć, że wszystkie zapowiedzi tego wydawnictwa z „zawiązanymi oczami” wstawiam do tego artykułu i do mojej biblioteczki. W październiku mam nadzieje zrobić to może nawet z 3 pozycjami:

5) Cudnów-Słobodyszcze 1660 - Łukasza Ossolińskiego. (seria Pola Bitew). ISBN: 83-89943-12-3, oprawa miękka, format 165x235,112 strony. Rysunki Robert M. Jurga.Tą pozycję sygnalizowałem już w poprzednich zapowiedziach, ale warunkowo i możemy się jej spodziewać dopiero w tym miesiącu. Ze swej strony dodam jeszcze, że osobiście cieszę się, że barwne ilustracje zrobił do niej nie Dariusz Wielec (którego cenię, ale raczej za czarno białe rysunki), ale Robert Jurga którego rysunki podziwiałem w Mont Saint Jean 18 VI 1815 - Tomasza Rogackiego.

W nadchodzącym miesiącu jest również szansa na:

6) Biała Cerkiew 23-25 IX 1651 - Marcina Domagały. W serii Pola Bitew. (Innych danych brak)

7) Wojna inflancka 1600-1602 Stanisław Herbst w serii Bitwy/Taktyka. (Innych danych brak)

Myślę że nie ma co się zbytnio rozwodzić nad tymi tytułami, bo chyba większość – jeśli nie wszyscy z nas – wie o co chodzi.

Rosjanie, kresy wschodnie i pokłosie powstań kozackich, a drugim wypadku Szwedzi w „przededniu Kircholmu”.

W tym drugim wypadku tylko trochę żałuję że pozycja ta wyprzedziła Wojny włoskie 1494–1559 Piotra Trafiłowskiego, które początkowo miały ukazać się pierwsze i na które, przyznam się czekam z dużą niecierpliwością, jako że to prawie zupełnie nie znany temat dla polskiego czytelnika. Zwłaszcza posługującego się tylko naszym językiem.AMBER

To wydawnictwo nie ma moim zdaniem znów wiele nam do zaoferowania. Po raz kolejny w nowościach w dziale historii głównie biografie albo jeszcze dziwniejsze pozycje. Tym razem więc sobie daruje ich omawianie, wychodząc z założenia że chyba jednak interesują nas bardziej wojskowe tematy.

I to tyle jeśli chodzi o zapowiedzi na październik, do których dotarłem i które uważam za interesujące i warte przedstawienia.

Dziękuje za uzupełnienia jakie ostatnio pojawiają się w formie komentarzy, choć czasem powtarzają one informacje które są zamieszczone w tekście, że książka już się ukazała choć pisze o niej w zapowiedziach. Może niezbyt jasno to piszę więc postaram się lepiej następnym razem. Sprawdzałem też czy wydawnictwa Aj-Press lub Finna nie mają czegoś ciekawego w zapowiedziach na październik, ale nic nie znalazłem.

Żegnam się pozdrawiając wszystkich do przyszłego miesiąca i kolejnych zapowiedzi wydawniczych.

Komentarze

Wt 17 Paź, 2006 Marcin G napisał:
Cudnów i Słobodyszcze szczerze polecam. Zresztą Inforteditions wyrobiło sobie już pewną markę na rynku - co z tego, że seria HB jest lepiej znana, ma fajne przypisy w stoce (jak już je w ogóle daje), nieco zdjęć (zresztą czasami już oklepanych) jak niektóre książki mają poziom wręcz dramatyczny...

Wt 10 Paź, 2006 Bogus_law napisał:
BYŁEM DOWÓDCĄ PANCERNYM. WSPOMNIENIA HANSA VON LUCKA

http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=2201&page=0

Nd 08 Paź, 2006 Swietlo napisał:
Regan - czy to ni eprzypadkiem ten wyśmienity Historyk wedle którego szarża pod Sommosierra sie nie udała?

Pi± 06 Paź, 2006 Wanax napisał:
Cudnów-Słobodyszcze 1660 - premiera 11 X 2006 na www.wanax.pl

Pozdrawiam:)

Pi± 06 Paź, 2006 HOSPITALER napisał:
Normanowie i Bizancjum?? Delicious!!

Pi± 06 Paź, 2006 pawel11 napisał:
Sądząc po nic nie mówiącym tytule i opisie na stronie ,,Bellony" pozycja nr 1 zapowiada się interesująco. P.S. Żartowałem. ;)


Dodaj komentarz