Wargaming Zone     

Nowości wydawnicze we wrześniu
Data: Śr 06 Wrz, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Po wakacyjnej przerwie comiesięczna dawka wiedzy o nowościach

Niestety nawet po wakacjach nie ma zbyt wiele dobrych wiadomości jeśli chodzi o zapowiedzi na wrzesień. Chciałoby się na pewno znacznie więcej... Mimo wszystko przejdźmy do rzeczy.DOM WYDAWNICZY BELLONA

Tym razem nie ma żadnych zaległości, ale nowości również nie za wiele. W ogóle oglądając zapowiedzi tego wydawnictwa na wrzesień zacząłem się zastanawiać czy jest to nadal wydawnictwo związane z historią i wojskowością czy raczej wydawnictwo dla dzieci – ilość zapowiedzi książeczek dla najmłodszych jest powalająca.

Dla osób odwiedzających tę stronę, z zapowiedzi tego wydawnictwa na wrzesień, będzie chyba interesująca tylko jedna pozycja:1) Alezja 52 p.n.e – Tomasza Romanowskiego (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311105383, oprawa miękka, format 130x200 mm, 320 stron.Kolejny tytuł w serii Historyczne Bitwy o bitwie, a właściwie oblężeniu, którego zakończenie było jednocześnie zakończeniem powstania Galów w pewnym sensie pod przewodnictwem Wercyngetoryksa przeciwko Rzymianom. Jednocześnie wydarzenie to może być chyba widziane jako prapoczątek marszu Cezara w kierunku Rubikonu i znajdującego się „za nim” Rzymu, ostatecznie zaś do schodów Senatu gdzie został zamordowany w sławne Idy marcowe.

INFORTEDITIONS

To wydawnictwo jest w ostatnim okresie moim jedynym promyczkiem radości jeśli chodzi o wydawnictwa publikujące w Polsce książki o tematyce historyczno-wojskowej. Jeszcze raz mogę tylko powiedzieć, że wszystkie zapowiedzi tego wydawnictwa z „zawiązanymi oczami” wstawiam do tego artykułu i do mojej biblioteczki. W tym materiale z wielką przyjemnością mogę napisać aż o trzech pozycjach:

2) Filippi 23 X 42 p.n.e. - Macieja Milczanowskiego (seria Pola Bitew). ISBN: 83-89943-10-7, oprawa miękka, format 165x235,132 strony.Ta pozycja powinna być już co prawda w księgarniach, ale naprawdę dopiero od paru dni, myślę więc, że warto jeszcze o niej wspomnieć w zapowiedziach. Bitwa pod Filippi, do której doszło w październiku 42 r. p.n.e., była jednym z ważniejszych momentów okresu schyłku republiki, ponieważ kończyła ważny etap kształtowania się nowego ustroju zwanego pryncypatem. Przebieg bitwy był ogromnie dramatyczny, bo przez niemal trzy tygodnie, w czasie których toczyły się zmagania, żadna ze stron nie zyskała tak zdecydowanej przewagi, aby upatrywać w niej pewnego zwycięzcy. Pozycja ta opisuje jednak nie tylko sam wątek militarny, ale też sytuację polityczną w Imperium, która do niej doprowadziła. Takie osobistości jak Cyceron, Antoniusz, Oktawian, Brutus i Kasjusz oraz Kleopatra gwarantowały, że rozgrywka o władzę była szczególnie wyrafinowana.3) Mont Saint Jean 18 VI 1815 - Tomasza Rogackiego (seria Pola Bitew). Oprawa miękka, format 165x235 (innych danych brak).Ta pozycja właśnie schodzi z taśmy drukarskiej (o czym poinformował mnie wydawca), więc powinna wkrótce ukazać się w księgarniach. Tytuł mówi sam za siebie. Sto dni Napoleona i te sprawy, więc wydaje mi się że nie ma co więcej pisać.4) Cudnów-Słobodyszcze 1660 - Łukasza Ossolińskiego. (Innych danych brak).

Nie ma zupełnej pewności czy ta pozycja ukaże się już we wrześniu, ale ponieważ jest taka szansa, dlatego ją już zapowiadam. Również w tym wypadku myślę że nie ma co się zbytnio rozwodzić nad tym tytułem, bo chyba większość z nas – jeśli nie wszyscy – wie o co chodzi. Rosjanie, Kozacy, kresy wschodnie i pokłosie powstań kozackich... Temat nie zupełnie nieznany (choćby ze względu na pozycję HB Bellony pod tytułem Cudnów 1660), ale moim zdaniem ciekawy.AMBER

To wydawnictwo nie ma – moim zdaniem – zbyt wiele do zaoferowania pod naszym kątem zainteresowań. Na wszelki wypadek jednak zaznaczę jedną zapowiedź i tego wydawnictwa:

5) Pierwszy cesarz Chin - Jonathana Clementsa. ISBN-8324126341, oprawa twarda, format 165x235 mm, 184 stron. cena det. 29,80 złCesarzem Chin, o którym mówi ta książka. był Zheng Zhao z dynastii Qin, człowiek, który ostatecznie zjednoczył w III wieku p.n.e. Państwo Środka, zbudował Wielki Mur, uniknął wielu zamachów na swoje życie i zmarł, nim skończył pięćdziesiąt lat. Po śmierci został pochowany w olbrzymim grobowcu, strzeżonym przez wielotysięczną armię terakotowych wojowników.

Był synem królewskiej konkubiny i ministra dworu. Osadzony na tronie przez ojca-intryganta, w krótkim czasie podbił Chiny i stał się jedynym władcą całego znanego sobie świata. Wprowadził zdecydowane reformy, kazał palić „nieprawomyślne” księgi i zakopywać żywcem „nieposłusznych” mędrców, ustanowił nowy kodeks prawny i ujednolicił zasady chińskiej pisowni. W pamięci potomnych zapisał się przede wszystkim jako budowniczy długiego na 5000 kilometrów Wielkiego Muru, oddzielającego Chiny od wojowniczych plemion stepowych koczowników.

Lecz nie tylko blask opromieniał życie Pierwszego Cesarza. Własny ojciec spiskował przeciw niemu, kochanek matki stanął na czele powstania, a on sam kazał zabić przyrodniego brata, który w istocie był prawowitym następcą tronu...

Ta książka przybliża niezwykłą postać i niezwykłe dzieje tego niezwykłego władcy.

I to już naprawdę wszystko jeśli chodzi o zapowiedzi na wrzesień do których dotarłem i które uważam za interesujące na tyle, że warto je przedstawić w tym tekście. Jeśli zdaniem kogoś są jeszcze inne ciekawe zapowiedzi na ten miesiąc to szczerze zachęcam do napisania o tym, jeśli nie w formie osobnego tekstu, to chociaż w formie komentarza, który w ten sposób stanie się suplementem do tego artykułu.

Komentarze

Pi± 08 Wrz, 2006 Wanax napisał:
Witam,

"Mont Saint Jean 18 VI 1815" - Tomasza Rogackiego jest do kupienia również. Polecam www.wanax.pl

Pozdrawiam.

Czw 07 Wrz, 2006 pawel11 napisał:
Witam.
Pozycja ,,Filippi 23.X.42 p.n.e." już jest. Kupiłem. Dobry poziom. Polecam. ,,Alezja" ma się ukazać 28.09.br. Mam nadzieję, że będzie dużo lepsza od ,,Krymu" , bo temat ciekawy.
Jako dodatek do artykułu Jarka dodam trzy książki, które ukazały się w tym tygodniu i są warte polecenia:
1. Krzysztof Kubiak ,,Suez 1956" Wydawnictwo: Aj-Press. Cena w księgarni: 36 PLN.
2.Witold J. Ławrynowicz ,,Prekursorzy. Pierwsze brytyjskie czołgi" Wydawnictwo: Aj-Press. Cena: 55 PLN.
3. Witold Biernacki ,,Biała Góra 1620" Wyd. Finna. Cena: 42 PLN.
Pozdrawiam


Dodaj komentarz