Wargaming Zone     

Nowości wydawnicze - lipiec
Data: Wt 04 Lip, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Czas wakacji, sezon ogórkowy, nikt chyba nie spodziewa się natłoku wielu pozycji książkowych

Witam wszystkich. Lato i wakacje zapowiadają się pięknie tego roku jeśli jednak chodzi o nowości wydawnicze to właściwie jest jeszcze gorzej niż przed miesiącem.

Na pocieszenie można tylko stwierdzić że Bellona już po raz drugi wydała wszystko to co miała wydać w czerwcu z rzeczy przeze mnie zapowiadanych. Biorąc pod uwagę że było tego całe dwie pozycje nie jest to oszałamiający sukces mimo wszystko jednak należy go odnotować.DOM WYDAWNICZY BELLONA

jest również jedynym wydawnictwem które cokolwiek planuje wydać w lipcu.

W zapowiedziach tego wydawnictwa są dwie pozycje ale druga z nich jest już od razu zapowiadana jako pozycja na sierpień!

Zatem jedyną nowością w Bellonie na lipiec jest:

1) Warszawa 1944-1945 – Piotra Rozwadowskiego (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311104808, oprawa miękka, format 130x200 mm, 200 stron.W pierwszej chwili pomyślałem że to pozycja o powstaniu przed kolejną rocznicą jego wybuchu, jednak pomyliłem się pozycja ta poświecona jest szerszemu spojrzeniu na rozwój sytuacji strategicznej w rejonie Warszawy od lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. Choć jednak znaczną jej część zajmuje Powstanie Warszawskie i jego wpływ na zmianę sytuacji wojennej nad Wisła jej cześć zajmuje. Jest to jednak podobno pierwsze tak syntetyczne opracowanie ujmujące realia sytuacji wojskowej w środkowej Polsce nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego ale również i po jego upadku. Chociaż więc na temat tego powstania, o ile się orientuję, napisano już bardzo wiele może warto przejrzeć i tę pozycję.

Tak jak wspomniałem Bellona zapowiada jeszcze jedną pozycje (również z serii Historyczne Bitwy) jednakże już dziś zaznacza że pozycja ta ukażę się dopiero w sierpniu. Mimo wszystko omówię ją już teraz choćby ze względu na to że jeśli nowości wakacyjne które nas interesują będą się ukazywały w takim tempie jak ostatnio zapowiedź tej książki już dziś może dać mi wolne od pisania w sierpniu! Choć oczywiście ani sobie ani wam tego nie życzę!!

Tą sierpniową nowością jest:

2) Krym 1853-1856 – Michała Klimeckiego (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311104816, oprawa miękka, format 130x200 mm, 200 stron.

Jak zapewne wszystkim nam wiadomo wojna krymska w połowie XIX wieku zachwiała potęgą Rosji carskiej. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Mołdawii i Wołoszczyzny wojska koalicji Anglii, Francji i Turcji wylądowały na Krymie i rozpoczęły się przewlekłe działania wojenne. Wojna ta moim zdaniem pokazała również że i wielkie mocarstwa takie jak Anglia i Francja nie są już tymi samymi wielkimi potęgami jakimi były na początku tego wieku. Sama zaś wojna wydaje mi się bardzo ciekawa i stosunkowo mało w Polsce znana. Choć czytelnicy WZ mogą już coś niecoś o niej wiedzieć z artykułów Pawła Zatryba umieszczanych na tej stronie. Mimo wszystko ta pozycja wydaje mi się o wiele ciekawsza od poprzedniej i osobiście będę bardzo niecierpliwie na nią czekał.

[Miejmy nadzieję, ze nie będzie to streszczenie całej wojny na 200 stronach, bo niewiele z tego wyniknie – przyp. red.]INFORTEDITIONS

Wydawnictwo INFORTEDITIONS, o ile mi wiadomo znów nabiera oddechu przed, mam nadzieje, wydaniem kolejnej ciekawej pozycji. W lipcu jednak o ile wiem nic nowego nie powinno się ukazać z tego wydawnictwa. Warto jednak wspomnieć że pod koniec czerwca ukazała się jednak kolejna pozycja tego wydawnictwa. Jest nią:

3) Bitwa pod Adrianopolem 9 sierpnia 378 - Tomasza Szeląga ISBN 838994393, oprawa miękka, format 145x205 mm, 192 stron. Seria: Bitwy/Taktyka.Krwawy bój pod Adrianopolem uznawany jest za jedną z najważniejszych bitew czasów późnego cesarstwa rzymskiego, prowadzącą bezpośrednio do zdobycia przez Gotów Rzymu w 410 roku, a następnie do upadku całego państwa rzymskiego na zachodzie. Jakie wydarzenia poprzedzały starcie, jak doszło do migracji Gotów i rozpoczęcia wojny w 376 roku? Czemu cesarz Walens nie poczekał na przybycie posiłków pod wodzą cesarza Gracjana? Czy Goci chcieli uniknąć bitwy czy tylko grali na zwłokę? Co zmienił w sytuacji Imperium pokój z 382 roku? Na te i wiele innych pytań, stara się odpowiedzieć powyższa praca. Jak zwykle w przypadku tego wydawnictwa pozycja ta jest oparta na bogatym materiale źródłowym oraz na opracowaniach wybitnych specjalistów przybliża często pomijaną tematykę schyłku istnienia mocarstwa rzymskiego na zachodzie, nie koncentrując się jedynie na wydarzeniach z 9 sierpnia 378 roku, ale prezentując szerszą panoramę wydarzeń politycznych i militarnych od roku 363 po koniec IV wieku.AMBER

To wydawnictwo od niedawna pojawia się w tych zapowiedziach ale niestety już po raz drugi w zapowiedziach, również w tym miesiącu nie znalazłem nic ciekawego dla nas w tym wydawnictwie.

I to już koniec. Żegnam się, oby nie do września.

Komentarze

Śr 05 Lip, 2006 pawel11 napisał:
Pozycja nr 3 ukazała się już. Kupiłem ją 26.06. i właśnie czytam. Poziom ,,standardowy" dla książek tej serii. Pozdrawiam.


Dodaj komentarz