Wargaming Zone     

Nowości wydawnicze
Data: Pi± 02 Cze, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Tym razem to raczej recenzje wydanych w maju książek niż zapowiedzi na ten miesiąc

Witam wszystkich a szczególnie wszystkie dzieci duże i małe składając nam najlepsze życzenia z okazji naszego święta tj. Dnia Dziecka!

Mężczyźni podobno zawsze pozostają przynajmniej jedną nogą w krótkich spodenkach a niektórzy uważają że ci którzy bawią się żołnierzykami w ogóle z nich nie wyszli :)!

Osobiście nie mam nic przeciwko takiej ocenie dzieciństwo jest bowiem najpiękniejszym okresem naszego życia czemuż więc go sobie nie przedłużać!

Po tym wstępie jak zwykle powinienem przejść do moich zapowiedzi jak zawsze zaczynając od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu w Bellonie, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na czerwiec.

I tu pierwsza zupełna zmiana.

Bellona po raz pierwszy od kiedy piesze te artykuły, a wiec od 14 miesięcy, wydała wszystko to co miała wydać w maju łącznie z POCZTEM HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY który to miał ponad pół roczne opóźnienie!!

Natomiast opóźnienie ma wydawnictwo INFORTEDITIONS którego „Bitwa pod Adrianopolem 9 sierpnia 378” Tomasza Szeląga, zapowiadana na maj z tego co się orientuje, jest jeszcze w przygotowaniu i nie wiadomo kiedy może być w sprzedaży.

Jest to jednak jedyna radosna wiadomość w tym artykule i jedyna jeśli można tak powiedzieć zapowiedź na czerwiec!

Druga zmiana w dotychczasowym szymelku jest niestety mniej radosna. Wszystkie wydawnictwa w których moim zdaniem systematycznie ukazują się jakieś ciekawe dla nas rzeczy i o których zwykle tu pisze po wysiłku jakim było przygotowanie pozycji na maj które mogliśmy sobie kupić z okazji Dnia Dziecka opadły wyczerpane i dyszą ciężko zbierając siły (mam nadzieje) na przyszły miesiąc. Albo, co nie daj boże, rozpoczęły już bardzo długie wakacje w wydawaniu książek które mogłyby nas zainteresować.

Cóż zatem nam pozostaje w tym miesiącu!



Możemy jedynie napawać się książkami które ukazały się w maju i czekać, mając nadzieje że w lipcu będzie lepiej.

A jeśli mowa o książkach które ukazały się w maju, to nie mając możliwości niczego zapowiedzieć spróbuję w paru zdaniach ocenić nowości majowe.




POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY wydaje się całkiem solidną pozycją, podobnie jak wcześniejszy poczet hetmanów koronnych. Oczywiście nie zawiera bardzo obszernych biografii ale zupełnie poprawnie i rzeczowo omawia najważniejsze sprawy dotyczące poszczególnych postaci a przy tym choćby skrótowo omawia najistotniejsze bitwy w których brali udział poszczególni hetmani. Przy tej okazji można łatwo się przekonać, że to właśnie hetmani litewscy stanowią (przynajmniej moim zdaniem) większą chlubę naszego oręża to im bowiem chyba przypada większa cześć największych naszych zwycięstw w polu!


DAWNE WOJSKO POLSKIE. EPOKA PIASTÓW I JAGIELLONÓW i tom II XVII i XVIII wiek mnie osobiście nie powaliło na kolana jednakże dla osób które dopiero zaczynają gromadzić swoją biblioteczkę historyczną może być interesującą pozycją. Nie sprawdzałem tego dokładnie bo nie kupiłem tych pozycji ale po ich przejrzeniu nadal mam nieodparte wrażenie że jest to rzecz co najmniej bardzo mocno oparta na Dziejach Oręża Polskiego, które w czasach mojej młodości były dla mnie bardzo cenną książką, ale kiedy uzyskałem szerszy dostęp do literatury fachowej stały się raczej ciekawostką z lat młodości. Niewątpliwie te dwa nowe tomy są bardzo bogato ilustrowane. Ale to chyba wszystko.


CHANCELLORSVILLE 1863 kupiłem dopiero wczoraj więc trudno mi coś więcej powiedzieć o tej pozycji ale po pierwszym przejrzeniu to w mojej ocenie osoby nie zajmującej się jakoś szczególnie intensywnie amerykańską wojną domową pozycja wydaje się ciekawa i warto ją co najmniej przeczytać.


REPUBLIKA RZYMSKA I KARTAGIŃCZYCY choć jak chyba napisał gdzieś sam jej autor nie koniecznie jest książką dla osób które mają francuskie wydawnictwo „Armie świata starożytnego” jest dość ciekawe. Nie ma co ukrywać że jest bardzo mocno wzorowane na tamtej francuskiej pozycji, to widać dosłownie natychmiast po otwarciu książki, a ilustracje są zdecydowanie gorsze to moim zdaniem jest tam parę nowych rzeczy które przekonały mnie w końcu do kupienia i tej pozycji pomimo posiadania francuskiego pierwowzoru. Miejmy tylko nadzieje że na tej jednej pozycji się nie skończy i że ukażą się tej jak zapowiadano serii wydawniczej.


„Ajgospotamoj 405 p.n.e.” ukazało się parę dni temu i jeszcze go nie dostałem ale tego co można było zobaczyć na temat tej książki w Internecie zapowiada się ona bardzo obiecująco choćby z racji dodania po raz pierwszy przez to wydawnictwo kolorowych ilustracji również w postaci mapek.

Pozycje wydawnictwa Amber znam najmniej choć ostatnio zacząłem czytać 1453 UPADEK KONSTANTYNOPOLA. Jak na razie jestem bardzo mile zaskoczony różnymi ciekawostkami jakie tam znajduje. Mam zatem nadzieje że TAMERLAN. MIECZ ISLAMU, ZDOBYWCA ŚWIATA który również ostatnio nabyłem będzie równie dobry. Czego sobie i Wam wszystkim życzę!



I to już wszystko jeśli chodzi o te dość nietypowe zapowiedzi na czerwiec. Jeśli zdaniem kogoś są jednak jakieś ciekawe zapowiedzi na ten miesiąc do których nie dotarłem to szczerze zachęcam do napisania o tym jeśli nie w formie osobnego tekstu to chociaż w formie komentarza, który w ten sposób stanie się suplementem, do tego artykułu

Żegnam się pozdrawiając wszystkich do przyszłego miesiąca i kolejnych, mam nadzieje że już typowych zapowiedzi wydawniczych na lipiec.

Jeszcze wczoraj tak właśnie zakończyłem ten artykuł i miałem go wysłać do WZ na szczęście chyba czuwała nade mną opaczność coś mnie tchnęło. Nie wysłałem wczoraj tekstu a dziś przed wysłaniem sprawdziłem jeszcze raz informacje od wydawców i okazało się że jednak nie jest aż tak źle!

Wydawnictwo Bellona

Mamy jednak dwie zapowiedzi w wydawnictwie Bellona!

PRZEMYŚL 1656-1657 - Andrzeja Borcza (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311104352, oprawa miękka, format 130x200 mm, 240 stron.

To kolejna pozycja w serii Historyczne dotycząca walk ze Szwedami w XVII w przybliża zmagania Polaków ze Szwedami i Siedmiogrodzianami w latach "potopu". W tym czasie Przemyśl był najdalszym punktem na terenie Rzeczypospolitej, do którego doszły wojska szwedzkie. Dlatego zapewne odwrót Szwedów spod murów Przemyśla i walki nad Sanem uważa się za punkt zwrotny w tej wojnie.



SALADYN WIELKI I UPADEK JEROZOLIMY - Stanleya Lane-Poole. ISBN 8311104158, oprawa twarda, format 170x240 mm, 352 strony.

To już trzecia pozycja z pewnego rodzaju serii, sądząc choćby po okładkach książek, pozycji dotyczących szeroko pojmowanych krucjat których autorami są angielskojęzyczni specjaliści. Tym razem przedstawia nam barwne losy legendarnego, muzułmańskiego wojownika walczącego z krzyżowcami. Uchodził on za uosobienie wszystkich średniowiecznych cnót rycerskich. Miał wybitne osiągnięcia na arenie politycznej i militarnej, zwłaszcza w konfliktach z chrześcijańską Europą. Podbił Egipt i Syrię, a do legendy przeszedł jego wspaniały pojedynek z królem Ryszardem Lwie Serce.



I to juz na prawdę koniec.

Komentarze

Sob 17 Cze, 2006 Gość napisał:
"Bitwa pod Adrianopolem" już w sprzedaży http://wanax.pl/index.php?d=produkt&id=449

Sob 10 Cze, 2006 HOSPITALER napisał:
no no no. Najbardziej interesuje mnie ta książka o Saladynie choć miło też jestem zaskoczony przedostatnią zapowiedzią (Przemyśl 1656-7) mimo że nie jest to moj ulubiony okres ale interesuje mnie chocby ze względu na to że "akcja" książki dzieje się w moich okolicach:)
pozdrawiam


Dodaj komentarz