Wargaming Zone     

Nowości wydawnicze: Kwiecień
Data: Nd 02 Kwi, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Tradycyjna informacja o zapowiedziach książkowych na kwiecień

Witam w nowym miesiącu i w kolejnym artykule zawierającym informacje o interesujących nas książkach, które zapowiadane są na kwiecień. Jak sobie właśnie uświadomiłem tekstem tym zaczynam drugi rok tego cyklu. Pierwsze zapowiedzi, które napisałem i które ukazały się na łamach WZ dotyczyły bowiem kwietnia 2005r.

Z drugiej strony jest to 13 numer zapowiedzi mam więc nadzieje że nie okaże się feralny! Po tym wstępie przechodzę do mojego szymelka tego artykułu, czyli do informacji o zapowiedziach z poszczególnych wydawnictw:DOM WYDAWNICZY BELLONAJak zawsze zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały. W tym miesiącu w Bellonie jest to jedna pozycja, która dla mnie ma już statut mistrza opóźnienia i ducha straszącego w operze:1) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY - pod red. Mirosława Nagielskiego. ISBN 8311102457, oprawa twarda, format 205x295 mm, 352 stron.Ta pozycja ma już ponad pół roczne opóźnienie. Jest jednak pewna szansa że może wreszcie ukaże się w kwietniu. I wtedy wreszcie się okaże czy warto było tak długo na nią czekać.

Szerszy opis powyższej pozycji można znaleźć w artykule o nowościach wrześniowych.

Zupełne nowości w Bellonie to:2) NAJNOWSZE UZBROJENIE NA ŚWIECIE - pod red. Ryszarda Woźniaka. ISBN 8311103003, oprawa twarda, format 205x295 mm, 192 strony.Nie wiem na ile może ta pozycja zainteresować czytelników tej strony, publikacja przedstawia bowiem wybrane wzory polskiej i zagranicznej broni strzeleckiej, artyleryjskiej, rakietowej oraz amunicji, które nie zostały zaprezentowane w monografiach jakie pojawiły się na rynku księgarskim w ostatnich latach, a które znajdują się w uzbrojeniu współczesnych armii bądź planowano lub planuje się je wprowadzić do wyposażenia wojsk w najbliższym czasie. Poszczególne konstrukcje broni przedstawiono w identycznej formie redakcyjnej, bogato je ilustrując oraz uwypuklając ich walory, przeznaczenie i charakterystyki taktyczno-techniczne. Na wszelki wypadek jednak informuje o jej ukazaniu.3) CAJAMARCA 1532 - Andrzeja Tarczyńskiego (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311103623, oprawa miękka, format 130x200 mm, 160 stron.Kolejna pozycja w serii Historyczne przybliża okoliczności i przebieg bitwy oraz całej awanturniczej wyprawy w wyniku której 180 europejskich awanturników podbiło ogromne imperium Inków w Ameryce Południowej. Choć w początku XVI w. na tamtych terenach nie był to odosobniony przypadek jednak wyczyn Francisco Pizarro do dziś może budzić zarówno zachwyt jak i grozę.4) DAWNE WOJSKO POLSKIE. EPOKA PIASTÓW I JAGIELLONÓW - Tadeusza Nowaka, Jana Wimmera. ISBN 8311102821, oprawa twarda, format 205x295 mm, 104 stronSądząc z opisu przedstawionego przez wydawcę jest to bogato ilustrowany album i informator o przedrozbiorowych dziejach Wojska Polskiego, jego bitwach, uzbrojeniu, wyposażeniu, umundurowaniu itp. Poszczególne rozdziały obejmują czasy Piastów, Jagiellonów, królów elekcyjnych, okres upadku państwowości za Sasów i nieudaną próbę odbudowy kraju i wojska przez Stanisława Augusta. Może to być wspaniała rzecz Również nazwiska autorów może potwierdzać takie zdanie. Jedyny niepokój budzi u mnie niewielka liczba stron tej pozycji. Na dodatek książka ma zawierać kolorowe mapy i schematy, przedstawiające ważniejsze kampanie i bitwy, o których jest mowa w książce, oraz liczne ilustracje takie jak portrety wybitnych dowódców i królów polskich, rysunki pokazujące ubiór i uzbrojenie Wojska Polskiego w poszczególnych okresach, dawne ryciny przedstawiające bitwy i oblężenia, wreszcie fotografie i plany zachowanych zabytków budownictwa obronnego.

Tak szerokie opracowanie jedynie na 104 stronach na dodatek z duża ilością ilustracji wydaje się nieco dziwne, albo więc pomylono liczbę stron tej pozycji albo raczej będzie to bardzo, bardzo skrótowe przebiegnięcie się po temacie głownie przy użyciu obrazków i z minimalna ilością jakiegokolwiek tekstu.

I to tyle jeśli chodzi o zapowiedzi wydawnicze Bellony na kwiecień 2006r.INFORTEDITIONS

Tak jak już pisałem wydawnictwo INFORTEDITIONS wciąż utrzymuje dobry równy krok starając się wydawać co miesiąc kolejną książkę. Wszystkie zaś zapowiedzi tego wydawnictwa z „zawiązanymi oczami” wstawiam do tego artykułu i zakupione książki do mojej biblioteczki. W poprzednim artykule zapowiadałem ukazanie się kolejnej książki tego wydawnictwa dotyczącej połowy XVII wieku:5) POTOP SZWEDZKI NA PODLASIU 1655-1657 - Jacka Płosińskiego. Seria Bitwy/Taktyka. ISBN 8389943077, oprawa miękka, format 145x205mm, 205 stron.Książka będzie ponadto zawierać 11 mapek i 5 rysunków Roberta Jurgi

Ta pozycja ukazała się co prawda w ostatnich dniach marca, ale zgodnie z informacja wydawcy do księgarń trafi dopiero w najbliższych dniach. Dopiero teraz więc można się za nią rozglądać i kupować. Dlatego też ponownie o niej przypominam.

Zupełna nowością będzie mam nadzieję:6) Ajgospotamoj 405 p.n.e.- innych danych brak

To już druga (po Aleksandrze) książka tego wydawnictwa nie dotycząca jak się wydaje ulubionego okresu tego wydawnictwa, a więc połowy XVII wieku, ale starożytności. Dla nie wtajemniczonych aż tak bardzo w historię tego okresu wyjaśniam, że rzecz ma dotyczyć II wojny peloponeskiej między Atenami a Spartą. Ajgospotamoj – to według osób lepiej ode mnie zorientowanych w tym temacie jedna z największych bitew tej wojny, a na pewno jedna z najważniejszych. W bitwie tej Sparta mówiąc otwarcie spuściła lanie Atenom wyrzynając jej wojska. Niestety nie ma 100% pewności że pozycja ta ukaże się do końca kwietnia.AMBER

To wydawnictwo dopiero drugi raz pojawia się w zapowiedziach, ale będzie się już pojawiało tu systematycznie.

Muszę też przyznać, że nieco zweryfikowałem swoje zdanie na temat tego wydawnictwa, bo ich pozycja o szarży lekkiej brygady (nowość z przed dwóch miesięcy) wygląda zupełnie profesjonalnie. Nie zdążyłem jej jeszcze przeczytać, ale ją kupiłem. Przekonał mnie do tego zarówno spis treści, jak i pobieżne jej przejrzenie. Wygląda bowiem rzetelnie głównie przez masę materiałów źródłowych (przede wszystkim listów). Nie wiem jak to się będzie czytać i ile tam będzie informacji przydatnych do grania lub malowania wojska, ale opracowanie wygląda solidnie.

W tym momencie przypomniało mi się ostatnio usłyszane stwierdzenie, że mężczyźni nie przyznają się do błędów i w razie czego wolą iść w zaparte. Mówi się trudno. Ja się przyznaję, że zmieniłem zdanie i że mogłem się mylić w ocenie tego wydawnictwa. No, przynajmniej niektórych jego książek. Wyjaśniam jednak, że z 5 nowości z działu historycznego tego wydawnictwa przedstawiam dwie jakie uważam za atrakcyjne dla czytelników tych artykułów, pozostałe 3 jako krążące mniej lub bardziej wokół Biblii i religii pominąłem:7) PATTON I ROMMEL Dennisa Showaltera. ISBN-8324124772, oprawa miękka, format 165x235 mm, 384 stron. cena det. 39,80 złJest to podobno pierwsza równoległa biografia tych dwóch wybitnych postaci z czasów IIWŚ. Ma ona odkrywać podobieństwa łączące legendarnych dowódców: obaj zyskali oddanie i podziw własnych żołnierzy, szacunek nieprzyjaciół i wrogość przywódców, których nie zamierzali słuchać.8) 1453 UPADEK KONSTANTYNOPOLA - Rogera Crowleya. ISBN-83-241-2478-0, oprawa twarda, format 165x235 mm, 240 stron, cena det. 29,80 złChociaż autorem tej książki jest wykładowca literatury angielskiej w Cambridge, a nie historyk, mam nadzieję że jego opowieść o siedmiu tygodniach oblężenia Konstantynopola, zdarzeniach, które do niego doprowadziły, i jego skutkach, może kogoś z naszego grona zainteresować albo też stać się przerywnikiem w nieustannej lekturze bardziej fachowej literatury.I to już naprawdę wszystko jeśli chodzi o zapowiedzi na kwiecień do których dotarłem i które uważam za interesujące na tyle, że warto je przedstawić w tym tekście. Przy okazji ponawiam swój apel: Jeśli zdaniem kogoś są jeszcze inne ciekawe zapowiedzi na kwiecień to szczerze zachęcam do napisania o tym jeśli nie w formie osobnego tekstu to chociaż w formie komentarza, który w ten sposób stanie się suplementem, do tego artykułu

Żegnam się rozpoczynając drugi rok tego cyklu artykułowa i pozdrawiając wszystkich do przyszłego miesiąca i kolejnych zapowiedzi wydawniczych.

Komentarze

Wt 25 Kwi, 2006 Gość napisał:
DAWNE WOJSKO POLSKIE. EPOKA PIASTÓW I JAGIELLONÓW. Tytuł mówi sam za siebie, reszta wyjdzie w tomie poświęconym XVII i XVIII w. i będzie miała objętość powyżej 200 stron. Więc nie ma co biadolić, że wszystko zostanie upchnięte na ledwie 104 stronach.

Sob 15 Kwi, 2006 Marcin G napisał:
Problem z "Historycznymi Bitwami" polega na tym, ze jest to seria i na pewno tak te książki są postrzegane, ale jest to zarazem seria o niezwykle różnej wartości książek. Zdarzają się książki naprawdę bardzo dobre i niestety zupełnie nieudane lub po prostu słabe. Od razu można poznać, czy pisanie zajęło autorowi pół roku czasu czy też dwa miesiące.
Na szczęście jest jeszcze kilku autorów, którzy trzymają bardzo wyoski poziom i nadają tej serii wartości.

Śr 12 Kwi, 2006 pawel11 napisał:
,,Bellona" niedługo wyda pewnie książkę o bitwie 23/24.08.1572 tj. nocy św. Bartłomieja. Wszak nasz przyszły król Henryk Walezy krzyknął na filmie ,,Królowa Margot":,,Bogowie fortuny są ze mną! Wygrywam bitwę!". A co do okładek to lepiej je przemilczeć;)

Pon 10 Kwi, 2006 Gość napisał:
'Cajamarca' Bellony - bitwa!? że niby wyrżnięcie 6000 bezbronnych Inków to sie łapie w kategorii: bitwa - jak mówią Amerykanie - give me a break! idotyzm. Toż to była masakra, rzeź kompletna a nie bitwa.. Pizarro wykonał mistrzowski ruch taktyczny, ale żadna bitwa to nigdy nie była ... zdrada i rzeź!
A okładkę do 'Cajamarca' to chyba robił 'specjalista' od strojów oraz uzbrojenia de los conquistadores - następny idiotyzm - np. morion z grzebieniem to dopiero lata 1570 AD, a może trochę poźniej, a do tego te 'miecze' i 'rapiery', te 'pancerze'...
zlituj się Boziu...

Nd 09 Kwi, 2006 Marcin G napisał:
ZAstanawiam się czy pozycja nr 4 nie jest przypadkiem fragmentem starszej pracy obu autorów: T. Nowak, J. Wimmer, Dzieje oręża polskiego do roku 1793, t. I, Warszawa 1968 (i wydania następne). Wydaje się to dość prawdopodobne...

Czw 06 Kwi, 2006 pawel11 napisał:
Witaj ,,gościu" - ilustratorze;-). Super, że ilustracje żołnierzy będą kolorowe. W mojej ocenie usprawiedliwia to całkowicie ewentualne opóźnienie książki. A z innej półki: jak rozumiem ,,Waterloo" T. Rogackiego spadło na kolejne miejsce? Pozdrawiam.

Czw 06 Kwi, 2006 Gość napisał:
Aigos - byc moze sie ukaze w kwietniu - ale jak sie opozni to bedzie moja wina -maluje ilustracje - tak, tak, beda kolorowe... i sie spozniam :)
a tu cos o Aigospotamoi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Aigospotamoi
http://www.livius.org/pb-pem/peloponnesian_war/war_t06.html

Śr 05 Kwi, 2006 pawel11 napisał:
Pozycja nr 5 ukazała się już w ostatnim tygodniu marca. Kupiłem, przeczytałem i polecam. Prezentuje dobry styl poprzednich książek z tej serii.


Dodaj komentarz