Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze – luty
Data: Wt 31 Sty, 2006
Autor: Jarosław Kocznur
Książki zapowiadane na miesiąc luty

Nadchodzi kolejny, już drugi miesiąc jeszcze nowego 2006r w związku z tym po raz kolejny przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać w nadchodzącym miesiącu.DOM WYDAWNICZY BELLONAJak zwykle zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na lut. W tym miesiącu w Bellonie jest to tylko jedna pozycja, ale za to już z kilkumiesięcznym opóźnieniem:1) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY - pod red. Mirosława Nagielskiego. ISBN 8311102457, oprawa twarda, format 205x295 mm, 352 stron. – Ta pozycja ma już prawie pół roczne opóźnienie.Szerszy opis powyższej pozycji można znaleźć w artykule o nowościach wrześniowych.2) HAMMERSTEIN 1627 – Pawła Skworoda (z serii Historyczne Bitwy). ISBN 8311103240 oprawa miękka, format 130x200 mm, 256 stron.Pozycja ta jest gorąco polecana przez prof. dr hab Mirosława Nagielskiego, trudno mi wiec w tej sytuacji zabierać głos na jej temat. Nadmienię wiec tylko że przybliża ona dzieje konfliktu polsko-szwedzkiego za panowania Zygmunta III Wazy o dominację nad Bałtykiem. A jaka jest ta pozycja naprawdę każdy czytelnik musi ocenić sam. Ja na pewno te pozycję kupię do swojej biblioteczki.3) OKRĘT PODWODNY USS CAVALLA - Marka Dąbrowskiego (Zeszyt nr 219 z serii "Typy broni i uzbrojenia") ISBN 8311103410, oprawa miękka, format 170x240 mm, 32 stron.Seria mówi chyba wszystko, co można by zawrzeć w krótkiej notce przed ukazaniem się tej pozycji. Mimo wszystko jednak nie powiem tylko "nic dodać, nic ująć" gdyż podobno opisany okręt jest jednym z najsłynniejszych amerykańskich okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej. USS CAVALLA należał co prawda do liczącego 73 jednostki typu Gato jednak swoją sławę zdobył zatapiając słynny lotniskowiec japoński Shokaku, który uczestniczył w ataku na Pearl Harbor. Zemsta ponoć zawsze jest słodka!I to znowu tylko tyle jeśli chodzi o zapowiedzi wydawnicze Bellony na luty 2006r. Trochę szkoda.INFORTEDITIONSZnów jednak mogę powiedzieć, że w tej sytuacji tym bardziej cieszy fakt, że wydawnictwo INFORTEDITIONS po krótkim oddechu w styczniu znów przygotowało na luty kolejną pozycję która może nasz zainteresować. Jest to kolejna ksiązka dotycząca jak się wydaje ulubionego okresu i terenu działań tego wydawnictwa:4) POWSTANIE CHMIELNICKIEGO. DZIAŁANIA WOJENNE NA LITWIE 1648-1649 - Witolda Biernackiego. Seria Bitwy/Taktyka, ISBN 8389943069 oprawa miękka format 145x205mm, 312 stron. Książka będzie ponadto zawierać 16 mapek i 7 rysunków Roberta Jurgi.Autora tej pozycji stali czytelnicy serii Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona powinni znać z pozycji o bitwie pod Żółtymi Wodami. Dla mnie jest to więc zapowiedź kolejnej ciekawej pozycji o wojnach toczonych na Litwie w połowie XVII w.

Jeszcze raz wypada tylko pogratulować INFORTEDITIONS i oby tak dalej.I to już wszystko jeśli chodzi o zapowiedzi na luty. Ponownie, choć chwilami ze słabnącą wiarą, życząc sobie i wszystkim czytelnikom tego cyklu artykułów więcej ciekawych nowości w następnych miesiącach 2006 roku żegnam się pozdrawiając wszystkich do przyszłego miesiąca i kolejnych zapowiedzi wydawniczych.

Komentarze

Pi± 03 Lut, 2006 rrober napisał:
Osobiście sądzę, że to co robi Jarek - zbierając i przedstawiając nam informacje o nowościach to naprawdę bardzo dużo. Przynajmniej dla mnie, ponieważ i tak nie miałbym czasu wyszukiwać tych informacji w innych źródłach.
I zamiast krytykować jego pracę może lepiej byłoby napisać odrębny artykuł uwzględniający pozycje, które ewentualnie mogły zostać pominięte przez Jarka.
Pozdrawiam
rrober

Czw 02 Lut, 2006 Marcin G napisał:
Luty przedstawia się rzeczywiście ubogo, niemniej co jakiś czas pojawiają się także pozycje z innych wydawnictw, które Jarek pomija. Moja propozycja na pewne zmiany dotyczyłaby więc - o ile to możliwe - poszerzenia przeglądu o inne wydawnictwa, np. Amber (ale oczywiście nie tylko). Poza książką o lekkiej brygadzie Amber ma chyba więcej do powiedzenia także w dziedzinie wojskowości, chociaż niekoniecznie na luty.

Śr 01 Lut, 2006 Gość napisał:
Wydawnictwo Amber zapowiada na 21 lutego wydanie - Terry Brighton "Szarża lekkiej brygady" (http://www.amber.sm.pl/ksiazka.php?indeks=007220)

Śr 01 Lut, 2006 Jarek napisał:
Witam!
Oczywiście że piszę te zapowiedzi według pewnego wzoru (szymelka), podobnie jak według pewnego wzoru pisana jest np. większość raportów z bitew. Nie tylko moje bo o tym pisałem w komentarzach do ostatniego raportu :)!
Co do zagadki to jeśli się nie mylę jest ti parafrazujesz mój komentarz. Czy zgadłem:)!!
Tyle tylko, że on dotyczył nie tekstów informacyjnych ale recenzji które według mnie były niemalże takie same niezależnie o jakiej książce mówiły :)!!!
Niemniej jednak masz racje pawel, bije się w piersi i zastanowię się jak zmienić te artykuły. Może np. będę podawał tylko autora bez informacji co i w jakim wydawnictwie ta osoba napisała? ;).

Śr 01 Lut, 2006 pawel11 napisał:
,,Przeglądając kolejne teksty Jarka z cyklu ,,zapowiedzi nowości" mam nieodparte wrażenie, że ma on po prostu taki szymelek do kolejnych artykułów z tej serii". Zgadnijcie kogo tu parafrazuje? ;-)

Wt 31 Sty, 2006 laigle napisał:
Witam!
Zainteresowanych pozycjami 2) i 4) informuję, że bitwa pod Hamersztynem był niegdyś przedmiotem opracowania prof. Jerzego Teodorczyka pt. "Wyprawa z Meklemburgii w 1627 r.", a działania wojenne Janusza Radziwiłła w l. 1648-49 opisywał m.in. Jacek Komuda w "Polska sztuka wojenna w XVII w". Jest więc szansa na ciekawe porównanie poglądów różnych autorów w tych samych kwestiach.


Dodaj komentarz