Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze – grudzień
Data: Sob 03 Gru, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Po raz kolejny przedstawiam informacje o książkach, które są zapowiadane na grudzień

DOM WYDAWNICZY BELLONA

Jak zwykle zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na grudzień. W tym miesiącu są to w Bellonie dwie pozycje:

1) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY - pod red. Mirosława Nagielskiego. ISBN 8311102457, oprawa twarda, format 205x295 mm, 352 stron. – Ta pozycja ma już trzymiesięczne opóźnienie.

2) TANNENBERG 1914 – Piotra Szlanty (z serii Historyczne Bitwy). ISBN 831110283X oprawa miękka, format 130x200 mm, 160 stron.

Szerszy opis powyższych pozycji można znaleźć w artykule o nowościach wrześniowych i listopadowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycje te pojawią się już w księgarniach.

W artykule o nowościach na listopad ubolewałem, że Bellona na tamten miesiąc przygotowała tylko jedną nowość, o której mogłem wspomnieć w tym cyklu artykułów. No cóż, tym razem z przykrością musze stwierdzić, że na grudzień nie ma nawet jednej nowej zapowiedzi tego wydawnictwa. Pomimo bowiem tego, że grudzień dla wszystkich sprzedawców jest chyba najlepszym miesiącem ze względu na święta i związane z tym zakupy prezentów dla najbliższych, wydawnictwo Bellona nie przygotowało się do tego „zasypując” księgarnie nowościami, które można by zakupić jako prezent pod choinkę. Trochę szkoda.INFORTEDITIONS

W tej sytuacji tym bardziej cieszy fakt, że wydawnictwo INFORTEDITIONS zaczyna działać coraz prężniej. Jak poinformował mnie wydawca w tym tygodniu czyli na przełomie listopada i grudnia w księgarniach powinna pojawić się zapowiadana przeze mnie w listopadzie pozycja:

3) BITWA POD AUSTERLITZ 2 GRUDNIA 1805 - Tomasza Rogackiego. Seria Bitwy/Taktyka, oprawa miękka format 145x205mm, 290 str.Oprócz tej bardzo ciekawej, jak się wydaje, pozycji powinniśmy również na koniec grudniu lub w pierwszych dniach stycznia spodziewać się jeszcze jednej książki tego wydawnictwa jaką będzie:

4) LUBIESZÓW 17 IV 1577 – Radosława Sikory. Seria Pola bitew, ISBN 8389943050 oprawa miękka, format 175x235 mm, 120 stron.

Pozycja poświęcona jest mało znanej bitwie z okresu równie mało popularnej wojny domowej z Gdańskiem po elekcji Stefana Batorego na króla Polski. Moim zdaniem książka ta zasługuje na uwagę z kilku powodów. Jak już wspomniałem jest to mało znana bitwa z czasów równie mało popularnej wojny, stoczona została między armiami o dość dużej dysproporcji sił pomimo której wojska królewskie pokonały przeciwnika (stosunek sił wynosił ok. 5:1 na korzyść gdańszczan). No i jest to na dodatek starcie dwóch zupełnie odmiennych sztuk wojennych – staropolskiej i niemieckiej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na starcie jednego z najlepszych wojsk tego okresu świętującego wówczas na zachodzie wspaniałe sukcesy tj. niemieckich lancknechtów z polską husarią, która dopiero zaczynała swój rozwój w polskim wojsku i wcale jeszcze nie przypominała tak dobrze nam znanej husarii z pod Wiednia czy nawet z pod Kircholmu.

[Warto chyba zwrócić uwagę na tą pozycję, także z uwagi na osobę autora, który jawi się nam ostatnio, jako znawca okresu staropolskiego, zwłaszcza polskiej husarii – przy. red.]

I to niestety już wszystko jeśli chodzi o zapowiedzi na grudzień. Życząc sobie i wszystkim czytelnikom tego cyklu artykułów więcej ciekawych nowości w nadchodzącym roku 2006 żegnam się do przyszłego miesiąca i przyszłego roku, pozdrawiając wszystkich i życząc im wszystkiego najlepszego oraz zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.Z uwagi na skromną ofertę wydawniczą na grudzień, tym bardziej polecamy zajrzeć na stronę Wydawnictwa Adam Marszałek, na której można od czasu do czasu natknąć się na interesującą pozycję. W nowościach można znaleźć m. in. biografię naszego asa myśliwskiego Mariana Pisarka: Krzysztof Kubala, Start w nieskończoność. Biografia asa Polskich Skrzydeł, pilota Dywizjonu 303 Mariana Pisarka. [przyp. red.]

Komentarze

Sob 17 Gru, 2005 Hubert napisał:
Witam,

Co do perswazji - może bicie zamrożonym kurczakiem po głowie? A poważniej - przed ostatnimi zmianami faktycznie z IE logowanie nie chciało działać. W tej chwili działa w IE, Netscape i Operze (te sprawdzałem własnoręcznie). Więc jeżeli "gdzieś" to logowanie nie działa, to wyjaśnieniem mogą być tylko ustawienia bezpieczeństwa, czy to na poziomie komputera, czy na poziomie sieci, które są stosowane w tym miejscu.

Pozdrawiam

Hubert

Pi± 16 Gru, 2005 Gość napisał:
Witam.
Muszę sprostować własny komentarz: przejrzałem dokładnie najnowsze dzieło p. Michałka tj ,,Bizancjum" (różowa okładka;-) składa się ono prawie w całości z nowych materiałów, natomiast popełniono ,,Wyprawy Krzyżowe" (biała okładka), które zawierają w 100% materiały z kilku poprzednich książek. Kupiłem w końcu ,,Guzów 1607" i to w księgarni specjalizujacej się w książkach dla płci pięknej:-).
A co do logowania i środków perswazji wobec informatyków: groźba karalna to za mało a mord to chyba za dużo? Pozdrawiam. Paweł.

Czw 15 Gru, 2005 Hubert napisał:
Witam,

Teraz, to na problemy z logowanie Webmaster już raczej nic nie pomoże. Przed chwilą sprawdzałem - logowanie działa bezbłędnie nawet w tym czymś, co "mały miękki" nazywa przeglądarką (a co, stwierdziłem, że dziś jestem odważny i uruchomiłem sobie IE ;) - pewnie będę tego żałował...). Więc jeżeli nie działa, to jest to specyfika miejsca, z którego się to robi, albo w odniesieniu do konfiguracji bezpieczeństwa konkretnego komputera, albo w odniesieniu do ruchu blokowanego pomiędzy siecią firmową, a Internetem. Czyli należy wybrać się do informatyków z właściwymi "środkami perswazji".

Pozdrawiam

Pon 12 Gru, 2005 Gość napisał:
Korzystając z okazji, chciałbym pogratulować naszemu koledze - Piotrowi Szlancie publikacji, która ukazała się w Bellonie. Przeczytałem ją podczas ostatniego weekendu i muszę stwierdzić, że to bardzo dobrze napisana książka, posiadająca bogatą dokumentację. Polecam ją każdemu zainteresowanemu okresem ww1.
Pozdrawiam
rrober

Czw 08 Gru, 2005 Marcin G napisał:
Guzów 1607 już mam w domu więc jest do dostania. Można zamówić przez sklepy internetowe, chociażby przez księgarnię Historyton, z którą WZ współpracuje. Jeśli nadal nie możesz się Pawle zalogować, to może skontaktuj się z webmasterem (a nóż coś pomoże).

Czw 08 Gru, 2005 Gość napisał:
Mam pytanie: czy książka ,,Guzów 1607" już się ukazała. A jeśli tak to czy ktoś może mnie poinformować gdzie można ją kupić. Byłem w kilkunastu księgarniach (w tym branżowych) i wszędzie robono ,,wielkie oczy" na pytanie o taką pozycję. P.S. Przepraszam, że występuje jako ,,gość" - tradycyjnie nie mogę się zalogować:-(. Pozdrawiam. Paweł

Czw 08 Gru, 2005 Gość napisał:
Witam. Przeglądałem ostatnie dzieło cyklu ,,Wyprawy Krzyżowe - Bizancjum" - jest to w 90% zbitka z poprzednich książek tej serii. Paweł.

Wt 06 Gru, 2005 Jarek napisał:
Witam!
To dodatkowa informacja o nowościach wydawniczych.
Na przełomie listopada i grudnia ukazała się nowa pozycja Pana Michałka z serii "Wyprawy Krzyżowe" - Bizancjum.
Umknęła mi ta wiadomość jako że pozycja ta ukazała się nie w Bellonie ale w nowym wydawnictwie LL. (Nie mam niestety informacji kto się kim zmęczył i kto zerwał dotychczasową współpracę, czy Pan Michałek czy też Bellona)
Jeśli chodzi o samą książkę to jak zwykle nie odbiega ona od poprzednich pozycji tego autora z tej serii.


Dodaj komentarz