Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - październik
Data: Wt 04 Paź, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać w październiku

DOM WYDAWNICZY BELLONAJak zwykle zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na październik. W tym miesiącu są to w Bellonie trzy pozycje:1) POLSKIE ZAŁOGI NAD EUROPĄ 1942–1945. Polacy w operacjach specjalnych - Kajetana Bienieckiego. ISBN 831110235X, oprawa twarda, format 170x240 mm, 318 stron2) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY - pod red. Mirosława Nagielskiego. ISBN 8311102457, oprawa twarda, format 205x295 mm, 352 stron.3) CUSZIMA – PORT ARTUR 1905 – Józef Dyskant, Andrzej Michałek. ISBN 8311102090, oprawa twarda, format 205x295 mm, 448 stron.Szerszy opis powyższych pozycji można znaleźć w artykule o nowościach wrześniowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycje te pojawią się już w księgarniach.

Zupełnych nowości zapowiadanych na najbliższy miesiąc, czyli październik, z tego wydawnictwa jest znów niewiele i są to:4) WOJNA HANNIBALA – Krzysztofa Kęcieka. ISBN 8311102309, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 320 stron.

Książka została wydana w nowej serii „Wielkie bitwy, wielcy dowódcy” i przedstawia dzieje II wojny punickiej z lat 218-202 r. p.n.e. Szczegółowo ukazuje zwłaszcza pierwszą fazę konfliktu, czyli wyprawę genialnego kartagińskiego wodza Hannibala z Hiszpanii przez Alpy do Italii, zakończona jedną z najbardziej krwawych batalii w dziejach - bitwą pod Kannami. Może to być niewątpliwie bardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza dla miłośników starożytności, choć nie tylko. W końcu tzw. manewr kanneński jest do dziś niedościgłym wzorcem do naśladowania dla wielu dowódców próbujących go powtórzyć, czy to w skali taktycznej czy też (zwłaszcza ostatnio) w skali strategicznej.

5) ZBARAŻ 1649 – Kacpra Śledzińskiego (z serii Historyczne Bitwy). ISBN 8311102376 oprawa miękka, format 130x200 mm, 160 stron.

Ta nowa książka z serii Historyczne Bitwy jest już kolejną pozycją tej serii przybliżającą bardzo burzliwy okres z dziejów Rzeczypospolitej powstania kozackiego pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. Tym razem omówiona zostanie obrona Zbaraża. Choć chyba każdy Polak o niej słyszał (choćby z trylogii Sienkiewicza) to jednak nie jest to temat bardzo szeroko omówiony w naszej literaturze, jak zresztą do niedawna cała historia powstań kozackich. I choć jak wspomniałem jest to już kolejna pozycja w tej serii dotycząca tematu tych powstań mam nadzieje że będzie ona warta również zakupienia. Podobnie jak poprzednie pozycje.

6) BIZANCJUM I WYPRAWY KRZYŻOWE – Jonathana Harrisa. ISBN 8311102147, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 275 stron.

Szata graficzna okładki tej książki w pierwszej chwili nieco mnie zmyliła. Pomyślałem bowiem, że jest to kolejna książka autora niedawno wydanych w Bellonie Wypraw krzyżowych Michela Galarda. Tak jednak nie jest, choć autorem tej pozycji, jak zapewnia wydawca, jest równie znany mediewista z Uniwersytetu Londyńskiego i bizancjolog. Pozycja ta ma przybliżyć nam mało znane dzieje wzajemnych kontaktów Zachodu ze Wschodem. Ale nie Wschodem rozumianym jako świat islamu, ale Wschodem bardziej (jakby na to nie patrzeć) związanym ze światem Zachodu, bo stamtąd się wywodzącym, czyli ze światem Bizancjum. Wschodem wyznającym teoretycznie tę samą religię co Zachód, ale jednak w formie, która nie może się od tysiąca lat pogodzić z formą wyznawania tej religii na Zachodzie.

INFORTEDITIONS7) BITWA POD GUZOWEM 1607 – Radomira Grabowskiego - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

Choć jak wynika z informacji jakie otrzymałem od Inforteditions pozycja ta powinna się już ukazać w księgarniach to niestety mnie jeszcze nie udało się jej dostać choć bardzo się starałem. Nie jest więc wykluczone że książka ta trafi do czytelników dopiero w pierwszych dniach października.

Szerszy opis powyższej pozycji można znaleźć w artykule o nowościach wrześniowych.

To tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na październik. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

Dodaj komentarz