Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - wrzesień
Data: Czw 01 Wrz, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać we wrześniu

Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać we wrześniuDOM WYDAWNICZY BELLONA

Jak zwykle zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na wrzesień. W tym miesiącu jest to w Bellonie tylko jedna pozycja, ale za to mająca już dwumiesięczne opóźnienie, gdyż pierwszy raz była zapowiadana jako pozycja, która miała się ukazać jeszcze w lipcu:1) PIECHOTA WOJSKA POLSKIEGO 1918-1939 - Zdzisława Jagiełło ISBN 8311102066, oprawa miękka, format 170x240 mm, 240 stron.

Szerszy opis powyższej pozycji oraz okładkę można znaleźć w artykule o nowościach kwietniowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycja ta pojawi się już w księgarniach.

Zupełnych nowości zapowiadanych na najbliższy miesiąc z tego wydawnictwa jest znów niewiele, ale cieszmy się tym co może otrzymamy, bo i tak jest to jedyne wydawnictwo w Polce które co miesiąc wydaje jakieś pozycje mogące nas zainteresować. Tak więc zupełnymi nowościami w zapowiedziach na wrzesień są:2) MYŚLIWIEC WIELOZADANIOWY MiG-23. - Jerzego Grzegorzewskiego (Zeszyt nr 218 z serii "Typy broni i uzbrojenia") ISBN 8311102171, oprawa miękka, format 170x240 mm, 34 stron.Seria jak zawsze mówi chyba wszystko, co można by zawrzeć w krótkiej notce przed ukazaniem się tej pozycji, a ten rosyjski samolot nie jest aż tak mało znany. Mimo wszystko jednak może ta pozycja zainteresuje pasjonatów lotnictwa.3) SIEDMIOGRÓD 1944 - Marcina Sowy (z serii Historyczne Bitwy) ISBN 8311100543 oprawa miękka, format 130x200 mm, 240 stron.

Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy będzie pewnym novum, bo zgodnie z zapowiedzią stanowi jedynie I tom większej całości poświeconej walkom na Węgrzech w okresie II Wojny Światowej, to jest właściwie jej zakończenia, gdyż dotyczy walk od połowy roku 1944. Nie jest to na pewno szeroko znana część historii IIWŚ stąd też książka wydaje się godna polecenia dla osób zainteresowanych tym okresem historii wojskowości.4) POLSKIE ZAŁOGI NAD EUROPĄ 1942–1945. Polacy w operacjach specjalnych - Kajetana Bienieckiego. ISBN 831110235X, oprawa twarda, format 170x240 mm, 318 stronTo pierwsza z dwóch kolejnych pozycji dla pasjonatów lotnictwa. Choć pewnie bardziej dla tych których interesują biografie i chronologia wydarzeń, gdyż to zapewne będzie głównym tematem tej pozycji poświęconej polskiej eskadrze, która wykonywała w latach 1942-1945 loty z Anglii nad okupowaną Polskę, dokonując zrzutów dla Armii Krajowej.5) LOTNICZE WSPARCIE ARMII KRAJOWEJ - Kajetana Bienieckiego. ISBN 8311102368, oprawa miękka, format 170x240 mm, 584 stron.

To kolejna książka zaplanowana do wydania na wrzesień a przeznaczona chyba jednak głównie dla pasjonatów lotnictwa. Opisuje ona operacje jednostek lotnictwa brytyjskiego do specjalnych działań, w ramach których latały również załogi polskie. Częściowo może zatem mówić o tym, co jest przedmiotem wcześniej omawianej pozycji. Opisuje również udział dywizjonów brytyjskiego lotnictwa strategicznego i lotnictwa amerykańskiego, w zrzutach dla Powstania Warszawskiego. Jak zapewnia wydawca książka powinna mieć solidna podstawę źródłową, gdyż do jej napisania autor korzystał z materiałów znajdujących się w archiwach polskich, brytyjskich, amerykańskich, a nawet południowoafrykańskich.6) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ. HETMANI LITEWSCY - pod red. Mirosława Nagielskiego. ISBN 8311102457, oprawa twarda, format 205x295 mm, 352 stron.

Książka stanowi drugą, po hetmanach koronnych, część albumu poświęconego hetmanom Rzeczypospolitej i zawiera biografie wszystkich hetmanów litewskich od unii Rzeczypospolitej z Litwą do trzeciego rozbioru Polski. Kto kupił pierwszą cześć wie czego się spodziewać. Dla tych którzy nie mają pierwszej części krótka informacja. Książka będzie pewnie zawierała (podobnie jak pierwsza część), dość krótkie notki biograficzne z pewnymi elementami ciekawostek historycznych. Choć bowiem format wydawnictwa jest duży a stron wiele, pozycja ma raczej charakter albumowy tzn. dużo zdjęć (w pierwszym tomie nawet do tego stopnia że jedno zdjęcie powtórzono dwa razy i to zdaje się że nawet z nieco innym opisem!) i rozstrzelony druk dużą czcionką! Nie należy się wiec spodziewać zbyt wielu nowych i ciekawych wiadomości. No chyba że ktoś ma bardzo skromne pojęcie o tych czasach i tych ludziach.[W zapowiedziach Bellony na wrzesień można znaleźć także książkę: CUSZIMA - PORT ARTUR 1905, autorstwa Andrzeja Michałka i Józefa Dyskanta. ISBN 8311102090

448 stron, format 205x295 mm, oprawa twarda – przyp. red.]ARMAGEDON - BOOKS

No cóż, wydaje się że wydawnictwo Armagedon, zakończyło swoją działalność a przynajmniej na jakiś czas ją zawiesiło. Po raz kolejny bowiem nie znalazłem informacji o żadnej nowej pozycji którą miałoby ono wydać. Wielka szkoda.INFORTEDITIONS

Inforteditions zapowiada na wrzesień kolejną swoją pozycję

7) BITWA POD GUZOWEM 1607 – Radomira Grabowskiego. - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

To wspaniała wiadomość, przynajmniej dla mnie. Nie dość bowiem że wydawnictwo to w odróżnieniu od wspomnianego wyżej Armagedonu, obdarza nas przynajmniej raz na dwa miesiące nową bardzo ciekawą pozycją z serii bitwy/ taktyka, to jeszcze ta kolejna pozycja znów będzie dotyczyła XVII wieku, a wiec okresu w którym wydawnictwo to, można powiedzieć, specjalizuje się, a każda kolejna książka dotycząca tego okresu wydana przez INFORTEDITIONS to prawdziwy przysmak bardzo dobrze napisany i oparty na solidnym materiale źródłowym. Z niecierpliwością zatem czekam na tę kolejną pozycję.

Przy okazji pozwolę sobie wspomnieć o innych pozycjach tego wydawnictwa które mogą się wkrótce ukazać:

8) MEMORANDUM O POLSKICH FORTYFIKACJACH. - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

9) FORTYFIKACJE III RZESZY NA GÓRNYM ŚLĄSKU + PRZEWODNIK. - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

10) FORTYFIKACJE OBSZARU WAROWNEGO "ŚLĄSK" + PRZEWODNIK. - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

Dotyczą one bardzo szczególnego wycinku szeroko pojętej historii wojskowości, i dlatego nie wspominałem dotąd o nich w tych zapowiedziach. Choć z drugiej strony to właśnie pozycje o fortyfikacjach stanowią główną część oferty tego wydawnictwa i być może dzięki nim wydawnictwo to mogło ewoluować do wydawania serii bitwy/ taktyka, która tak nam wszystkim chyba przypadła do gustu.

Przy okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować Witkowi Grzelakowi z wydawnictwa Inforteditions za informacje o ich zapowiedziach. (Informacje o planowanym wydaniu Guzowa dostałem właściwie w chwili kończenia pisania tego artykułu). Po raz kolejny składam swoje podziękowanie i wyrazy szczerej wdzięczności licząc w przyszłości na informacje o kolejnych zapowiedziach.

[Pewne informacje o książkach Inforteditions można znaleźć na stronie wydawnictwa Infort: www.infort.digi.pl/

Do zapowiedzi z serii bitwy/taktyka można chyba dodać dwie inne pozycje: Jacek Płosiński, Potop na Podlasiu 1655-1657 i Radosław Sikora, Lubieszów 1577 – przyp. red.]UNIVERSITAS11) SŁOWNIK WOJEN, BITEW I POTYCZEK W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE Piotra Bunara i Stanisław Sroki. ISBN: 83-7052-444-3, oprawa miękka, format 145x105, 132 strony.Książka ta jest opracowaniem popularnym, opartym jednakże na najnowszej literaturze przedmiotu. Hasła podano w układzie chronologicznym. Dla większej przejrzystości leksykonu nie wyodrębniono oddzielnie bitew i potyczek, lecz omówiono je w ramach poszczególnym wojen i konfliktów zbrojnych. Czytelnik może jednak łatwo odnaleźć interesujące go wydarzenie, korzystając z zamieszczonych przy końcu indeksów. Mam nadzieje że pozycja ta może być ciekawa nie tylko dla osób interesujących się historią Polski, choć niewątpliwie może raczej stanowić raczej jedynie wstęp do przygody z tym okresem historii.TRIO12) HISTORIA TRZECIEJ RZESZY - Wolfganga Benzela - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych).

O tym wydawnictwie w ogóle i o pozycji w szczególności niestety niewiele mogę powiedzieć. Nie mogę również gwarantować że pozycja ta ukaże się na pewno we wrześniu. Jeśli ktoś z czytających te zapowiedzi kupi tę książkę to chętnie dowiedziałbym się jak ją ocenia.PAŃSTWOWY INSTYTUT WYDAWNICZY13) WANDALOWIE I ICH AFRYKAŃSKIE PAŃSTWO - Jerzego Strzelczyka, ISBN 83-06-02205-X, oprawa twarda, stron 392.

Wandalowie przybyli ze Skandynawii w I-IV wieku, wkroczyli na scenę wielkiej polityki pod koniec IV wieku, podejmując wędrówkę na zachód, następnie z niewyjaśnionych do końca przyczyn przenieśli się do Hiszpanii, a potem w brawurowej akcji z Hiszpanii do Afryki Północnej. Książka przekazuje współczesną wiedzę o Wandalach, których afrykańskie państwo zostało zmiecione przez potężne Cesarstwo Wschodnie w ciągu zaledwie stulecia i nie pozostawiło po sobie niemal żadnych śladów poza tradycją i legendą. Jest to już drugie wydanie tej ciekawej pozycji więc być może dla niektórych czytelników nie będzie to interesująca informacja. Jednakże wszystkim tym którzy nie mają jeszcze tej pozycji, a byliby zainteresowani jej tematem, serdecznie polecam tę książkę.

To tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na wrzesień. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

Nd 27 Lis, 2005 Gość napisał:
....Lubieszow 1577 nadchodzi - zdaje sie ze Infort zdazy na Swieta '05... Imci pan Radoslaw Sikora skonczyl byl pisac - wiecej na jego stronie - a ja skonczylem ilustracje :), ksiazka gotuje sie do druku

Czw 22 Wrz, 2005 Jarek napisał:
Witam
Dwie odpowiedzi:
Dla Hospitaler:
Przepraszam za błąd dotyczący Słownika…. Widocznie źle zrozumiałem mi informacje o nim, ni sadze bowiem aby od grudnia ubiegłego roku miało się już ukazać jego drugie wydanie.
Dla Marcina Gawędy:
Tak jak wspominam w moich zapowiedziach mam niewątpliwą przyjemność dostawać na bieżąco informacje o planach wydawniczych Inforteditions od Witka Grzelaka tj. bezpośrednio z wydawnictwa. Stąd moja wiedza może być nieco lepsza niż ta czerpana ze strony Inforu:).
Pozdrawiam wszystkich i przepraszam, że dopiero teraz udzieliłem powyższych odpowiedzi ale w związku z tym, że na stronie niewiele się dzieje nie zaglądam tu często.
Jarek

Czw 08 Wrz, 2005 Marcin G napisał:
Co do wspomnianych przez Jarka tytułów, nie wiedziałem, że będziemy na nie czekać tak długo (a szkoda). Najwyraźniej masz bardziej aktualne dane niż są na stronie Infortu :)

Wt 06 Wrz, 2005 HOSPITALER napisał:
Co do "Słowniku wojen, bitew i potyczek..." to dziwi mnie umieszczenie go tutaj. Mam go na półce od bodajże grudnia ubiegłego roku. Swoją drogą jestem z niego bardzo zadowolony, jak dla mnie to świetne źródło informacji. Szczerze polecam

Wt 06 Wrz, 2005 Jarek napisał:
Witam.
jeśli chodzi o dwie pozycje z serii bitwy/taktyka wydawnictwa Inforteditions które do zapowiedzi na wrzesień dodał Marcin Gawęda, tj. "Potop na Podlasiu 1655-1657" Jacka Płosińskiego, i "Lubieszów 1577" Radosława Sikory, to niestety należy je traktować, przynajmniej na razie, jako bardzo daleko idące zapowiedzi tego wydawnictwa. Ich wydanie jest bowiem zapowiadane od kilku miesięcy i nie sadzę aby choćby pierwsza z nich ukazała się wczesniej niż pod koniec roku. Dlatego też nie wspominałem o nich w zapowiedziach na wrzesień. Choć sam z niecierpliwością czekam na informacje od tego wydawnictwa, że któraś z tych książek ukaże się wkrótce w sprzedarzy.
pozd
Jarek


Dodaj komentarz