Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - sierpień
Data: Pon 01 Sie, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać w sierpniu

DOM WYDAWNICZY BELLONA

Jak zawsze zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na sierpień. W tym miesiącu są to w Bellonie dwie pozycje:

1) POŁONKA-BASIA 1660 - Marcina Gawędy (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311102112, oprawa miękka, format 130x200 mm, 400 stron.2) PIECHOTA WOJSKA POLSKIEGO 1918-1939 - Zdzisława Jagiełło

ISBN 8311102066,oprawa miękka, format 170x240 mm, 240 stron.Szerszy opis powyższej przedstawionych pozycji można znaleźć w artykule o nowościach lipcowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycje te pojawią się już w księgarniach. Zwłaszcza z niecierpliwością czekam na książkę naszego redaktora strony i kolegi Marcina Gawędy.

Zupełnych nowości zapowiadanych na najbliższy miesiąc z tego wydawnictwa jest znowu nie za wiele, a obie dotyczą tego samego tematu. W sierpniu są:

3) WARSZAWA 1920 – Lecha Wyszczelskiego (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311102279, oprawa miękka, format 130x200 mm, 368 stron.Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy, a pierwsza sierpniowa nowość dotyczy bitwy warszawskiej 1920 roku zaliczanej do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego i nazywanej powszechnie cudem nad Wisłą. Zdecydowała ona nie tylko o wyniku prowadzonej wojny, ale o losach narodu polskiego, który dopiero co uwolnił się od niewoli i który stanął przed realną groźbą kolejnego zniewolenia oraz narzucenia siłą niechcianego systemu społeczno-politycznego.

4) OPERACJA WARSZAWSKA 1920 – Lech Wyszczelski ISBN 8311101795, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 536 stron.Drugą nowością zapowiadaną na sierpień jest druga pozycja Lecha Wyszczelskiego dotycząca również działań pod Warszawą w 1920 roku. Opis tej pozycji może być zatem jedynie taki sam jak poprzedniej. Nie ma zresztą czemu się dziwić iż Bellona wydaje aż dwie pozycje dotyczące tego samego wydarzenia, jeśli weźmiemy pod uwagę że w tym roku mamy 85 rocznicę bitwy. Dziwić może jedynie, że wydawnictwo zdecydowało się wydać jednocześnie dwie pozycje w tym samym temacie i tego samego autora. Nie sądzę bowiem, aby mogły się one aż tak istotnie różnić swoją zawartością, aby warto było kupować je obydwie.

Mogę jednak oczywiście się mylić.Niestety nie znalazłem żadnych informacji o ewentualnych zapowiedziach wydawniczych innych wydawnictw zajmujących się publikacją książek mogących zainteresować czytelników tej strony. Ani AGENCJA WYDAWNICZA EGROS, ani ARMAGEDON - BOOKS nie zamierzają najprawdopodobniej wydać nic nowego w najbliższym miesiącu. I znów nie pozostaje mi powiedzieć nic więcej niż „szkoda” i „mam ciągłe nadzieję że może za miesiąc będzie inaczej”. INFORTEDITIONS również nie zgłasza żadnych nowości do wydania, ale należy mu się podziękowanie, że w tym wakacyjnym okresie ogórkowym wydał na początku lipca PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO 336-323 P.N.E - Macieja Milczanowskiego (pozycja z serii bitwy/ taktyka) ISBN 8989943026. Szerzej pisałem o niej w zapowiedziach na czerwiec i lipiec. Teraz wspomnę tylko o wrażeniach po jej przeczytaniu. Udało mi się ją bowiem dostać tuż przed wyjazdem na wakacje i była ona pierwszą pozycją z kilku, które przeczytałem zwiedzając Toskanię i odpoczywając nad Adriatykiem. Przyznam się szczerze, że nieco więcej oczekiwałem po tej pozycji. Może ze względu na bardzo wysoką poprzeczkę jaką postawiły wcześniejsze pozycje tej serii dotyczące XVII wiecznych walk na Litwie z Moskwą. Tak, czy inaczej nadal gorąco polecam tę pozycję. Trzeba przecież pamiętać o przepaści dzielącej możliwość (choćby tylko źródłowe) zbadania dziejów z przed ponad dwudziestu paru wieków i z przed „zaledwie” 350 lat.

To tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na sierpień i ostatnie nowości. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

Pi± 26 Sie, 2005 Gość napisał:
Dzięki Twoim ,,artykułom" o zapowiedział wydawniczych mogę nie tracić czasu na poszukiwanie nowości po księgarniach;-) Gratuluje pomysłu. Paweł.

Śr 03 Sie, 2005 Jarek napisał:
Witam
Bardzo szkoda, że obcięto Ci Marcinie, aż 50 stron z Połonki. Mam tylko nadzieje, że nie wpłynie to bardzo na jakość tej ksiązki. Szczerze przyznam, że jestem bardzo ciekaw porównania twojej Połonki z Kampanią roku 1660 na Litwie- Krzysztofa Kossarzeckiego. Jak piszesz jednak muszę sie jeszcze uzbroić w cierpliwość skoro twoja książka ukaze się dopiero pod koniec miesiąca. (A przy zmianach terminów Bellony może i dopiero na poczatku września, niestety!)

Śr 03 Sie, 2005 Marcin G napisał:
Połonka-Basia ukaże się prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Do ostatniej chwili trwały moje starania o zachowanie jak największej ilości tekstu - niestety nie udało się. Po "przystrzyżeniu" książka będzie liczyć ok. 350 stron.

Wt 02 Sie, 2005 Piotr napisał:
No to czas zaczac robic oblawe na Polonke-Basie :)

Pon 01 Sie, 2005 Swietlo napisał:
Jak znam życie Autor popełnił obie ksiązki czas temu jakiś – ale taka tematyka najlepiej sprzedaje się w okolicach 15 sierpnia stąd pojawienie się publikacji na raz. Rozmiar publikacji się trochę różni – więc i może zawartość skupia się na innych aspektach wydarzeń??

Pon 01 Sie, 2005 Marcin G napisał:
Faktycznie, wydanie w tym samym momencie dwóch książek na ten sam temat (bitwa warszawska), w dodatku tego samego autora, wydaje się nieco dziwne. Trudno chyba jednak dociekać, co było tego przyczyną.


Dodaj komentarz