Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - lipiec 2005
Data: Sob 02 Lip, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać w lipcu

DOM WYDAWNICZY BELLONA

Można już chyba powiedzieć że jak zawsze zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na czerwiec. W tym miesiącu jest to w Bellonie prawdopodobnie tylko jedna pozycja. Piszę prawdopodobnie bo praca zbiorowa NAPOLEON A POLACY zapowiadana już od kilku miesięcy zniknęła z listy zapowiedzi tego wydawnictwa, nie pojawiła się natomiast (przynajmniej do momentu kiedy pisze te słowa) na liście nowości. Może to znaczyć, że albo została zupełnie wycofana albo że nie do końca sprawnie dokonuje się przepływ informacji między różnymi działami tego wydawnictwa:

1) SAMOLOT BOMBOWY JER-2. - Benedykt Kempski (Zeszyt nr 217 z serii "Typy broni i uzbrojenia") ISBN 8311101779, oprawa miękka, format 170x240 mm, 32 stron.Szerszy opis powyższej pozycji można znaleźć w artykule o nowościach czerwcowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycja ta pojawi się już w księgarniach.

Zupełnych nowości zapowiadanych na najbliższy miesiąc z tego wydawnictwa jest zdecydowanie więcej niż w poprzednim miesiącu, kiedy to wręcz sugerowałem wakacyjny marazm tego wydawnictwa. W lipcu powinno być zdecydowanie lepiej niż w czerwcu. Poza tym mam w tych zapowiedziach specjalny „rodzynek” zawiązany z tą stroną, ale o tym za chwilę. Zupełnymi nowościami w Bellonie w zapowiedziach na lipiec są:

2) WOJNY KOZACKIE. - Romualda Romańskiego ISBN 8311101744, oprawa twarda lakierowana, format 150x210 mm, 248 stron.
Książka nawiązuje a nawet w pewnym sensie stanowi kontynuacje wydanej w 1999 r. i niedawno wznowionej „Kozaczyzny”, tego samego autora. Dotyczy największego chyba powstania kozackiego pod wodzą hetmana Bohdana Chmielnickiego i związanej z nim wojny polsko-ukraińskiej. Nie znam poprzedniej pozycji więc trudno mi oceniać tę zapowiedź. Niewątpliwie jednak temat ten jest ostatnio modny i w ostatnim czasie ukazało się co najmniej kilka ciekawych pozycji dotyczących czy to samego powstania czy też kozaczyzny w ogóle.

3) MAGENTA I SOLFERINO 1859 - Ryszarda Dzieszyńskiego (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311101361, oprawa miękka, format 130x200 mm, 176 stron.
Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy, z dwóch które mają się ukazać w lipcu, znów ma być poświęcona właściwie nie tyle bitwie ile całemu szeregowi zdarzeń które doprowadziły na początku II połowy XIX w do powstania na Półwyspie Apenińskim Zjednoczonego Królestwa Włoch. Są z tym związane dwie (wymienione w tytule) dość duże bitwy stoczone głównie między armiami Francji i Austrii z pewnym udziałem wojsk Sardynii i Piemontu. Temat niewątpliwie dość mało znany polskiemu czytelnikowi, ale skromna objętość (176 stron) przy tak dość szerokim temacie nie zapowiada raczej moim zdaniem bardzo ciekawej pozycji. Niewątpliwie jednak kupię tę książkę i nie będę bardzo zmartwiony jeśli mile się nią rozczaruję.

4) POŁONKA-BASIA 1660 - Marcina Gawędy (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311102112, oprawa miękka, format 130x200 mm, 400 stron.

Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy to pozycja długo wypatrywana nie tylko przez jej autora, który jeśli dobrze pamiętam informował nas że złożył ją do druku jakieś dwa lata temu, ale jak myślę, przez wiele osób które czytują wiadomości na tej stronie i zna autora książki. który jest głównym redaktorem strony! Ta pozycja to właśnie ten rodzynek o którym wcześniej pisałem. Przede wszystkim więc gratuluję Marcinie ukazania się wreszcie twojej pracy. A sama jej objętość wskazuje, że może to być naprawdę kawał porządnej roboty. Książka dotyczy oczywiście kampanii 1660 r. na Litwie i Białorusi w ramach działań wojennych prowadzonych w latach 1651-1667 pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą i dwóch bitew, pod Połonką i nad Basią stoczonych w czasie tej kampanii. Szkoda tylko że Bellona tak długo zwlekała z wydaniem tej pozycji, gdyż jeszcze kilka miesięcy temu był to temat prawie nieznany polskiemu czytelnikowi dzisiaj zaś mamy już do dyspozycji książkę z wydawnictwa INFORTEDITIONS KAMPANIA ROKU 1660 NA LITWIE - Krzysztofa Kossarzeckiego o której wspominałem przy okazji wcześniejszych zapowiedzi. Myślę jednak że praca Marcina może się okazać - jeśli nie ciekawsza - to przynajmniej równie interesująca jak książka Kossarzeckiego. No i zawsze czytelnicy będą mogli porównać spojrzenie i ocenę tych samych zdarzeń z dwóch (być może różnych) punktów widzenia.

5) PIECHOTA WOJSKA POLSKIEGO 1918-1939 - Zdzisława Jagiełło ISBN 8311102066, oprawa miękka, format 170x240 mm, 240 stron.
Ostatnią zapowiedzią Bellony jaką chciałbym przedstawić jest podobno pierwsza na rynku polskim publikacja poświęcona miejscu piechoty w strukturze Wojska Polskiego. Piszę podobno, bo nie zajmuję się okresem historycznym, którego ona dotyczy, a zatem nie śledzę uważnie publikacji dotyczących tego okresu. W każdym razie pozycja ta ma przedstawić rozwój organizacyjny tej formacji, system kształcenia kadr, proces szkolenia w oddziałach liniowych, a także kwestię wyposażenia materiałowo-technicznego piechoty. Ma również zawierać zestawienia danych dotyczących piechoty w armiach innych państw na przestrzeni lat.

Na zakończenie chciałbym jedynie w dwóch zdaniach omówić najnowszą pozycję wydawnictwa Bellona która ukazała się w księgarniach na tydzień przed końcem czerwca. Jest nią LAS TEUTOBURSKI 9 P.N.E Pawła Rochali z serii Historyczne Bitwy. Dopiero co ją kupiłem, ale nawet po pobieżnym przejrzeniu uważam że jest to pozycja ze wszech miar interesująca. Zapowiadając tę pozycję w artykule na czerwiec sugerowałem, że może nie być bardzo interesująca i że jedynie ewentualne informacje na temat o organizacji sił zbrojnych i sposobach prowadzenia wojen przez strony konfliktu mogą być ciekawe dla jej czytelnika. Zaznaczyłem przy tym, że na podstawie doświadczeń z innych pozycji HB podchodziłbym ostrożnie do tych nadziei. Tym bardziej więc czuję się zobowiązany przedstawić moją opinię o tej książce już po jej ukazaniu się. Żeby były to naprawdę dwa zdania musze napisać jedynie że: książka wydaje się naprawdę dobra, a informacje o organizacji sił zbrojnych obu stron wręcz jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze wśród wszystkich pozycji BH dotyczących tego okresu. Również pozostałe informacje zawarte w tej książce wydają się bardzo ciekawe, polecam ją więc bardzo serdecznie wszystkim zainteresowanym.Niestety nie znalazłem żadnych informacji o ewentualnych zapowiedziach wydawniczych innych wydawnictw zajmujących się publikacją książek mogących zainteresować czytelników tej strony. Ani AGENCJA WYDAWNICZA EGROS, ani ARMAGEDON - BOOKS nie zamierzają najprawdopodobniej wydać nic nowego w najbliższym miesiącu. I znów nie pozostaje mi powiedzieć nic więcej niż „szkoda” i „mam ciągłe nadzieję że może za miesiąc będzie inaczej”.

INFORTEDITIONS

W związku z tym że według moich informacji poniżej wymieniona pozycja ma się ukazać dokładnie 30 czerwca, a proces dystrybucji do księgarń może nieco potrwać przypominam jeszcze raz o tej moim zdaniem bardzo interesującej nowej pozycji wydawnictwa Inforteditions:PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO 336-323 P.N.E - Macieja Milczanowskiego (pozycja z serii bitwy/ taktyka) ISBN 8989943026, oprawa miękka, format 145x205 mm, 14 ilustracji i 35 map.

Pozycja ta budzi moje ogromne zainteresowanie z dwóch powodów. Po pierwsze będzie dotyczyła zupełnie innego tematu niż dwie ostatnie pozycje (tzn. walk z Rosją w połowie XVII w.) i niż większość pozostałych książek z tej serii zapowiadanych przez wydawnictwo (generalnie wiek XVII). A po drugie, o ile tylko będzie na takim samym poziomie jak trzy dotychczasowe pozycje tej serii, to bardzo możliwe, że znajdę tam bardzo dużo ciekawych informacji choćby na tematy, o których rozmawialiśmy na stronie z Robertem Rycharskim przy okazji jego artykułu o armii macedońskiej.

Bardzo na to liczę!

Przy okazji pragnę ponownie bardzo serdecznie podziękować Witkowi Grzelakowi z wydawnictwa Inforteditions za informacje o ich zapowiedziach. Jestem naprawdę bardzo wdzięczny i liczę w przyszłości na kolejne zapowiedzi.

To tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na lipiec i ostatnie nowości. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

Dodaj komentarz