Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - czerwiec 2005
Data: Śr 01 Cze, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Kontynuując cykl artykułów o nowościach wydawniczych przedstawiam informacje o książkach, które mogą się ukazać w czerwcu

DOM WYDAWNICZY BELLONA

Jak miesiąc temu zacznę od przypomnienia pozycji, które miały się ukazać w poprzednim miesiącu, ale się nie ukazały, przechodząc jako zapowiedzi na czerwiec. W tym miesiącu jest to w Bellonie tylko jedna pozycja, ale za to mająca już dwumiesięczne opóźnienie, gdyż pierwszy raz była zapowiadana jako pozycja, która ukaże się jeszcze w kwietniu:

1) NAPOLEON A POLACY - praca zbiorowa

ISBN 8311101213, oprawa twarda, format 205x295 mm, 330 stron, ponad 300 zdjęć.Szerszy opis powyższej pozycji można znaleźć w artykule o nowościach kwietniowych. Miejmy nadzieje, że w tym miesiącu pozycja ta pojawi się już w księgarniach.

Zupełnych nowości zapowiadanych na najbliższy miesiąc z tego wydawnictwa jest nieco mniej niż w poprzednich miesiącach, żeby nie powiedzieć wręcz mało. Są to raptem tylko dwa tytuły:

2) SAMOLOT BOMBOWY JER-2. - Benedykt Kempski (Zeszyt nr 217 z serii "Typy broni i uzbrojenia") ISBN 8311101779, oprawa miękka, format 170x240 mm, 32 stron.Seria mówi chyba wszystko, co można by zawrzeć w krótkiej notce przed ukazaniem się tej pozycji, choć ten rosyjski samolot z IIWŚ nie jest -przynajmniej dla mnie - aż tak bardzo znany. Mimo wszystko jednak powiem tylko "nic dodać, nic ująć".

3) LAS TEUTOBURSKI 9 R.N.E. - Paweł Rochala (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311101728, oprawa miękka, format 130x200 mm, 288 stron.Kolejna pozycja z serii Historyczne Bitwy ma być poświęcona właściwie nie tyle bitwie, ile rzezi trzech legionów rzymskich w lasach Germanii w pierwszych latach naszej ery.

Starożytni Rzymianie nie za bardzo chcieli pamiętać to zdarzenie (niewielu zresztą Rzymian przeżyło, żeby coś o nim powiedzieć) a Germanie nie za bardzo zajęli się spisaniem okoliczności swojego sukcesu (może dla tego, że byli raczej niepiśmienni). Faktem jest, że niewiele można powiedzieć o samej walce. Czego jednak nie zrobili Germanie starają się nadrobić niemieccy archeolodzy w wynikach prac, na których m. in. oparta ma być ta pozycja. Mimo to w książce spodziewać się chyba raczej należy opisu całej otoczki historycznej i działań ją poprzedzających niż samej bitwy.

O ile zapowiedzi dotyczące tej pozycji się sprawdzą książkę tę będzie chyba bardziej warto kupić ze względu na informacje o organizacji sił zbrojnych i sposobach prowadzenia wojen przez strony konfliktu. Ale na podstawie doświadczeń z innych pozycji HB podchodziłbym ostrożnie do tych nadziei.

Tak jak wspomniałem na wstępie zapowiedzi Bellony na czerwiec nie ma za wiele a i ranga zapowiadanych pozycji nie za wysoka. Cieszmy się jednak tym, co mamy, a właściwie, co będziemy mogli mieć, choć szkoda, że sezon ogórkowo-wakacyjny wydawnictwo to zaczyna już tak wcześnie. Inaczej, bowiem nie potrafię sobie wytłumaczyć tej ilości i rangi nowości. Zwłaszcza po propozycjach oferowanych w ciągu dwóch poprzednich miesięcy.

AGENCJA WYDAWNICZA EGROS

Znów nie znalazłem żadnych zapowiedzi wydawniczych Egros, które mogłyby zainteresować osoby odwiedzające tę stronę, a jedyną ostatnio wydaną pozycją tego wydawnictwa, która ma jakikolwiek związek z wojskowością to:

KSZTAŁCENIE OBRONNE MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ. - Mirosława Kalińskiego - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych).I choć nie sadzę żeby była to szczególnie interesująca pozycja dla osób zajmujących się grami wojennymi to jednak zasygnalizuje ukazanie się tej książki - tak na wszelki wypadek.

ARMAGEDON - BOOKS

W przypadku Armagedonu, podobnie jak i miesiąc temu, nie znalazłem żadnych zapowiedzi wydawniczych, które mogłyby zainteresować osoby odwiedzające tę stronę. Mam jednak ciągle nadzieję, chociaż na ukazanie się wkrótce kolejnego zeszytu wydawanego przez nich czasopisma "Wojna".

INFORTEDITIONS

Tym razem Inforteditions sprawiło mi bardzo miłą niespodziankę. Nie dość, bowiem że jeszcze w maju ukazała się ich kolejna pozycja z serii bitwy/ taktyka:

KAMPANIA ROKU 1660 NA LITWIE - Krzysztofa Kossarzeckiego

ISBN 8301112425, oprawa miękka, format 145x205 mm, stron ....(Pisałem już o tej pozycji w komentarzach do informacji wydawniczych na maj więc teraz tylko przypominam o ukazaniu się tej pozycji).

To jeszcze uzyskałem informację, że jak dobrze pójdzie w czerwcu ukaże się kolejna pozycja z tej serii:

PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO 336-323 P.N.E - Macieja Milczanowskiego - (nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

Pozycja ta budzi moje ogromne zainteresowanie z dwóch powodów. Po pierwsze będzie dotyczyła zupełnie innego tematu niż dwie ostatnie pozycje (tzn. walk z Rosją w połowie XVII w.) i niż większość pozostałych książek z tej serii zapowiadanych przez wydawnictwo (generalnie wiek XVII). A po drugie, o ile tylko będzie na takim samym poziomie jak trzy dotychczasowe pozycje tej serii, to bardzo możliwe, że znajdę tam bardzo dużo ciekawych informacji choćby na tematy, o których rozmawialiśmy na stronie z Robertem Rycharskim przy okazji jego artykułu o armii macedońskiej.

Bardzo na to liczę!

Przy okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować Witkowi Grzelakowi z wydawnictwa Inforteditions za informacje o ich zapowiedziach. Jestem naprawdę bardzo wdzięczny i liczę w przyszłości na kolejne zapowiedzi.

To tyle, jeśli chodzi o zapowiedzi na czerwiec i ostatnie nowości. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

Dodaj komentarz