Wargaming Zone     

Zapowiedzi i nowości wydawnicze - kwiecień 2005
Data: Czw 14 Kwi, 2005
Autor: Jarosław Kocznur
Po przeczytaniu ostatniego artykułu "Wiedza historyczna a wargaming" miałem kilka przemyśleń

1. Wprowadzenie, czyli skąd wziął się sam pomysł

2. Informacje z wydawnictw (Dom Wydawniczy Bellona, Agencja Wydawnicza Egros, Armagedon – Books, Inforteditions)

3. Na zakończenie1. Wprowadzenie, czyli skąd wziął się sam pomysł

Po przeczytaniu ostatniego artykułu "Wiedza historyczna a wargaming" miałem kilka przemyśleń. Skupiłem się jednak na jednym, związanym z ostatnim zdaniem tegoż artykułu: "Dlatego między innymi na naszej stronie znajdziecie także recenzje nowości wydawniczych, (ale nie tylko)." I potraktowałem je nieco jako wskazanie tematyczne dla nowego cyklu artykułów.

Dlaczego?

No cóż, kto czyta choć czasami forum, a mnie się to ostatnio zdarzyło lub kontaktuje się z Marcinem bezpośrednio, ten na pewno wie, że bardzo gorąco namawia on do pisania czegoś na stronę. Nie ma bowiem oficjalnego zespołu redakcyjnego, który zapewniałby stały napływ nowych materiałów i wszystko, co się na niej ukazuje, powstało albo z pomysłu ludzi, którzy chcieli o czymś napisać i zrobili to, albo z delikatnej podpowiedzi czy zachęty redaktora.

Stwierdziłem jednak, że dla przynajmniej niektórych czytelników może być ciekawsze lub choćby interesujące, co się dopiero ukazało, ewentualnie szersza, choć na pewno mniej pełna informacja o tym, co właśnie pojawiło się w księgarniach, niż bardziej niewątpliwie szczegółowe "recenzje" lub 'artykuły", które dotąd się tu ukazują. Zwłaszcza, że i tak w przypadku przynajmniej niektórych opisów i tak wiadomo, że ocena omawianej pozycji będzie w okolicach 5 (piątki), niezależnie, od ilości błędów, nieścisłości i zawartości merytorycznej, jaką pozycja zawiera.2. Informacje z wydawnictw

Tyle tytułem wprowadzenia w temat, a teraz przechodzę już do konkretów.

Informacje postanowiłem przedstawić według wydawnictw, przynajmniej na razie tylko polskich. Nie ma ich może zbyt wiele, zacznę więc oczywiście od starej kochanej Bellony, ale na szybko udało mi się zebrać również trochę informacji z kilku innych.Dom Wydawniczy Bellona

W najbliższym miesiącu w tym wydawnictwie mogą ukazać się lub właśnie się ukazały następujące tytuły:

1) KORDZIKI - Tadeusza Królikiewicza

ISBN 8311100179, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 216 stron.

Ma to być album przedstawiający historię rozwoju kordzików, czyli dość wąskiej grupy, a raczej typu paradnej broni białej, w związku z tym, każdy opisany typ będzie zapewne bogato ilustrowany zdjęciami. Jeśli ktoś jest marynistą i pasjonatem takich detali, może to być dla niego ciekawa pozycja. Ja jednak wymieniam ją (zwłaszcza w artykule na tej stronie) raczej dla zasady.

2) LEKSYKON DAWNEGO UZBROJENIA OCHRONNEGO - Włodzimierza Kwaśniewicza

ISBN 8311100632, oprawa twarda lakierowana, format 170x240 mm, 176 stron.

Leksykon ten ma obejmować hasła opisujące uzbrojenie ochronne na przestrzeni wieków, poczynając od starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu, przez średniowiecze, aż do dziewiętnastowiecznej Europy. Wydawca zapewnia przy tym, że szczegółowo zostały omówione wszystkie rodzaje uzbrojenia ochronnego, typu zbroje, tarcze, hełmy, jak również wymienieni znani wytwórcy tegoż uzbrojenia.

Moim zdaniem, może to być w miarę interesująca pozycja dla osób chcących zapoznać się z tą tematyką, patrząc jednak na ilość stron (o 1/5 mniej niż w przypadku "Kordzików"!) obawiam się, że znawca tego tematu może niewiele znaleźć tam nowych i ciekawych rzeczy. Niemniej jednak, na pewno przynajmniej uważnie obejrzę tę pozycję, kiedy już się ukaże, i wcale nie jest wykluczone, że ją kupię.

3) PISTOLET P.08 PARABELLUM - Jacka Wolframa (Zeszyt nr 216 z serii "Typy broni i uzbrojenia”)

ISBN 831110106X, oprawa miękka, format 170x240 mm, 32 stron.

Tytuł i seria mówią chyba wszystko, co można by zawrzeć w krótkiej notce przed ukazaniem się tej pozycji, więc powiem tylko "nic dodać, nic ująć".

4) WOJSKO POLSKIE W II WOJNIE ŚWIATOWEJ - praca zbiorowa.

ISBN 8311101191, oprawa twarda, format 225x295 mm, 344 stron, ponad 600 ilustracji w tym 140 barwnych, 24 mapy, kilkanaście schematów, 80 tabel.

Ma to być kompendium wiedzy na temat udziału Polaków w II wojnie światowej omawiające przebieg kampanii wrześniowej (na obu frontach), udział Polaków w kampanii francuskiej, obronie Wysp Brytyjskich i obronie Tobruku, tworzenie armii Andersa w ZSRR, przebieg bitwy pod Monte Cassino, walki żołnierzy polskich na froncie zachodnim i wschodnim. Osobną część tej książki mają stanowić opisy walk partyzanckich i obu powstań w Warszawie oraz rozdziały poświęcone strategii i taktyce polskich formacji zbrojnych w II wojnie światowej, tablice chronologiczne i rozważania na temat bilansu udziału Polski w wojnie.

Jak na kompendium dość spora objętość, ale i tematów bardzo dużo. Mają być również niepublikowane dotąd materiały! Jako, że jednak osobiście nie interesuje się tym okresem historii, a innych prac o podobnej tematyce (tj. II WŚ) jest sporo, ocenę pozostawiam bardziej zainteresowanym. Ze swej strony dodam tylko, że o ile wiem, takiego kompendium w ostatnich latach nie było, a w starszych na pewno raczej nie poruszano paru tematów, które tu są zapowiedziane (jak choćby front wschodni kampanii wrześniowej po 17.09.1939 r).

5) POCZET HETMANÓW RZECZYPOSPOLITEJ - praca zbiorowa wyd. II.

ISBN 8311100705, oprawa twarda, format 205x295 mm, 592 stron, 250 kolorowych ilustracji, kilkanaście map przeglądowych oraz mapy poszczególnych bitew.

Jak łatwo się domyśleć, będzie to najprawdopodobniej zbiór biografii hetmanów polskich i litewskich od momentu utworzenia tego urzędu do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej. Ma jednak zawierać również wyjątkowe opisy bitew i intryg politycznych, a także liczne ciekawostki. Dla posiadaczy I wydania z 1995 r. informacja, iż ta pozycja zawiera więcej danych, a także poszerzona została w niej zawartość ikonograficzna.

Jak dla mnie rzecz bardzo obiecująca, w którą włożono zapewne dużo dobrej roboty. Nie mam niestety I wydania, ale te pozycję zapewne kupię, choć jeśli ktoś oceni ją tylko po tytule, to pewnie niekoniecznie musi ja uznać za potrzebną do gier wojennych.

6) BABILON 729-648 p.n.e. - Piotra Biziuka (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311101051, oprawa miękka, format 130x200 mm, 180 stron.

Jak widać choćby z tytułu tej pozycji nie jest to książka o konkretnej bitwie czy nawet wojnie, ale o całym okresie rywalizacji asyryjsko-chaldejskiej w VIII i VII w p.n.e. W tym czasie Babilon kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, zaś rządzący nim włączali się do antyasyryjskich spisków, a panowanie nad nim stanowiło znaczący element walki o władzę w łonie klasy rządzącej asyryjskiego imperium.

Choć tematyka jest bardzo szeroka, jak na tak niewielką w sumie publikację, myślę jednak, że warto będzie kupić tę książeczkę. Choćby tylko dlatego, że w ostatnim okresie nie ukazywało się u nas raczej nic o tej tematyce. Można więc chyba liczyć na jakieś popularnonaukowe informacje z nowych badań nad dziejami wojskowości Starożytnego Wschodu.

7) BERLIN 1945 - Zbigniewa Stąpora (z serii Historyczne Bitwy).

ISBN 8311101205, oprawa miękka, format 130x200 mm, 208 stron.

Mimo, że wydawnictwo o tym nie informuje, sadzę, że jest to wznowienie pierwszej pozycji z tej serii wydanej kilkadziesiąt (!) lat temu. Zaznaczam jednak, że moje przypuszczenie opieram na nazwisku autora pozycji o tym samym tytule, która w każdej kolejnej ostatnio wydanej pozycji tej serii rozpoczyna listę książek już wydanych na wewnętrznej stronie okładki. W związku z powyższym możemy mieć prawdopodobnie do czynienia z ciekawym przypomnieniem socjalistycznej gloryfikacji Armii Czerwonej (moje założenie, bo tę pozycję pominąłem w swojej kolekcji tej serii) albo z równie ciekawym (zwłaszcza dla posiadaczy I wydania) nowym spojrzeniem tego samego autora na tę bitwę.

8) ZAKONY RYCERSKIE - Edwarda Potkowskiego

ISBN 8311101078, oprawa twarda, format 205x295 mm, 232 stron, bogato ilustrowana.

Ta monografia prezentująca nie tylko trzy najbardziej znane zakony, ale również inne jak, np. kalatrawensów organizowane do walki z niewiernymi na Wschodzie, w Prusach i w Hiszpanii, może być jedną z ciekawszych pozycji, jakie w tym miesiącu planuje wydać Bellona (obym nie zapeszył!). Tym bardziej, że ma przedstawiać okoliczności powstania oraz rozwoju potęg militarnych i ekonomicznych zakonów, analizować ich wzrost znaczenia politycznego, a także proces tworzenia świeckich elitarnych stowarzyszeń, tzw. orderów. Ma też obejmować szczegółowe omówienie procesów rozkwitu, a następnie upadku podbitych podczas krucjat chrześcijańskich państw na Wschodzie.

Myślę, że z czytelników tej strony, co najmniej Hospitaler będzie zapewne nabywcą tej pozycji.

9) NAPOLEON A POLACY - praca zbiorowa

ISBN 8311101213, oprawa twarda, format 205x295 mm, 330 stron, ponad 300 zdjęć.

Na koniec, najprawdopodobniej największy rarytasik zapowiedzi tego miesiąca. Album przedstawiający po raz pierwszy w powojennych dziejach muzealnictwa polskiego zgromadzone w jednym miejscu i czasie najważniejsze zabytki epoki napoleońskiej: mundury, broń, przedmioty użytkowe i dzieła sztuki. Zdjęcia będą poprzedzone wyborem esejów napisanych przez najlepszych znawców epoki - profesorów Zdzisława Żygulskiego z Muzeum Czartoryskich i Andrzeja Nieuważnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Traktują one o najważniejszych problemach epoki, legendzie napoleońskiej towarzyszącej Polakom od dwóch stuleci oraz o historii Wojska Polskiego. Okres Napoleoński to, co prawda najbardziej oklepana część naszej historii wojskowości, zwłaszcza wśród graczy w gry wojenne (choćby tylko ze względu na to, że do tego okresu wyprodukowano najwięcej plastikowych figurek 1:72), to jednak takiej pozycji w Polsce jeszcze nie było. Być może niejeden z przyszłych czytelników tej pozycji znajdzie tam odpowiedź na jakiś jeszcze nie rozwiązany dotychczas przez niego problem mundurowy dotyczący armii Księstwa Warszawskiego, bazując na najlepszym, bo źródłowym materiale.

Na wstępie opisu tego wydawnictwa świadomie napisałem, że opisane tytuły mogą się ukazać w kwietniu, co mam nadzieję jasno daje do zrozumienia, że nie muszą, bo np. pierwsze 3 z nich miały ukazać się już w marcu, kto jednak pilniej śledzi proces wydawniczy Bellony wie, że nawet te pozycje mogą nie ukazać się na półkach księgarni nawet i w maju. Czego oczywiście nikomu nie życzę.Agencja Wydawnicza Egros

Nie znalazłem żadnych zapowiedzi wydawniczych Egros, które mogłyby zainteresować osoby odwiedzające tę stronę. Ograniczę się wiec jedynie do krótkiej informacji o jedynej takiej pozycji, która dopiero co ukazała się w tym wydawnictwie.

Desanty aliantów na froncie zachodnim. Normandia-Holandia-Ren. - Jerzego Rostworowskiego

Format B5 Ilość stron 104 (pozostałych informacji brak)

Są to wspomnienia J. Rostworowskiego, porucznika 14. pułku ułanów Jazłowieckich, stacjonującego we Lwowie, majora wojsk brytyjskich w Sierra Leone, członka sztabu tworzonych u kresu wojny brytyjskich Wojsk Powietrznych, planującego największe desanty II wojny światowej. Dla zainteresowanych takimi tematami może to być niesamowite źródło informacji z samego źródła historii. Również, moim zdaniem, nie wygórowana cena 27 zł wydaje się zachęcać do zakupu tej książki.Armagedon - Books

Również w przypadku Armagedonu nie znalazłem żadnych zapowiedzi wydawniczych, które mogłyby zainteresować osoby odwiedzające tę stronę. Mając nadzieję chociaż na ukazanie się wkrótce kolejnego zeszytu wydawanego przez nich czasopisma "Wojna", ograniczę się jedynie do krótkiego przypomnienia ostatniej takiej pozycji, która niestety ukazała się już dość dawno, podobnie jak ostatni numer "Wojny".

Historia 17 pułku ułanów na tle wojsk litewskich 1812-1814 - Józefa Tyszkiewicza.

(nie posiadam niestety bliższych danych wydawniczych)

Tytuł mówi chyba wszystko, co można by zawrzeć w krótkiej notce, więc dodam tylko, że na mnie książka ta zrobiła bardzo dobre wrażenie. Faktem jednak jest, że dotyczy maleńkiego wycinka z tego i tak krótkiego fragmentu naszej historii. Ewentualnemu kupującemu pozostawiam więc wybór i ostateczną ocenę. Ja tej książce, jak i całemu wydawnictwu daję plusa.Inforteditions

O tym wydawnictwie wspominam jedynie ze względu na dwie bardzo dobre pozycje, które do tej pory wydało, a które zostały już, moim zdaniem, dość szczegółowo i dobrze omówione na stronie w formie artykułu i wypowiedzi na forum.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do nowych zapowiedzi tego wydawnictwa. Cóż, według mnie szkoda i trzeba uzbroić się w cierpliwość.3. Na zakończenie

Powyżej przedstawiłem informacje o 4 polskich wydawnictwach, jakie znam, które w mniej lub bardziej systematyczny sposób wydają książki o tematyce z kręgu zainteresowań czytelników niniejszej strony, a których książki posiadam.

Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś inne, a redaktor strony i czytelnicy będą zainteresowani podobnymi artykułami w następnych miesiącach, bardzo proszę o informacje o tym, czy to przez komentarz do artykułu, czy też bezpośrednio na mój e-mail.

Oczekuje też sugestii czy ewentualne kolejne informacje o zapowiedziach miałyby też dotyczyć zachodnich wydawnictw. Myślę tu przede wszystkim o podobnej, choć zdecydowanie chyba większej i ciekawszej, ofercie fabryki takich książek, jakim jest wydawnictwo Osprey. (Nie poruszam przy tym kwestii rzetelności i profesjonalizmu książek tego wydawnictwa, gdyż te broszurki, jak niektórzy je nazywają, też mają swoje zalety).

Komentarze

Wt 19 Kwi, 2005 Jarek napisał:
Witam.
Z tego co udało mi się ostatnio dowiedzieć dziś powinien znaleźć się w sprzedaży album "NAPOLEON A POLACY".
Jeśli zaś chodzi o LEKSYKON DAWNEGO UZBROJENIA OCHRONNEGO to po przejrzeniu tej książki podtrzymuje swoje wcześniejsze zdanie.
Osoby które mają już jakieś książki w tej tematyce nie znajdą w tej pozycji nowych informacji, choć ciekawe i rzadkie są kolorowe zdjęcia zbroi wschodnich głównie japońskich, jeśli jednak ktoś nie ma jeszcze nic w tym temacie a chciałby mieć jakieś, czasem bardzo ogólne informacje to za trzydzieści parę złotych można tę książkę kupić.
Jarek

Wt 19 Kwi, 2005 Jarek napisał:
Witam.
Z tego co udało mi się ostatnio dowiedzieć dziś powinien znaleźć się w sprzedaży album „NAPOLEON A POLACY”.
Jeśli zaś chodzi o LEKSYKON DAWNEGO UZBROJENIA OCHRONNEGO to po przejrzeniu tej książki podtrzymuje swoje wcześniejsze zdanie.
Osoby które mają już jakieś książki w tej tematyce nie znajdą w tej pozycji nowych informacji, choć ciekawe i rzadkie są kolorowe zdjęcia zbroi wschodnich głównie japońskich, jeśli jednak ktoś nie ma jeszcze nic w tym temacie a chciałby mieć jakieś, czasem bardzo ogólne informacje to za trzydzieści parę złotych można tę książkę kupić.
Jarek

Pi± 15 Kwi, 2005 Jarek napisał:
Co do "ZAKONÓW RYCERSKICH" - Edwarda Potkowskiego to rzeczywiście istnieje pewne podejrzenie, że o ile nawet nie jest to drugie wydanie jego "Rycerzy w habitach" to może to być jedynie jakaś modyfikacja tamtej książki.
Przyznam się szczerze, że zupełnie o niej nie pomyślałem tak jest stara (zdaje się że z 1987r) i tak głęboko stoi schowana w mojej bibliotece :).
Co prawda tamto wydanie miało ponad 400 stron (a ta nowa pozycja jedynie 232) ale "Rycerze w habitach" byli wydani w formacie ok. 130x200 mm, a nowa pozycja ma mieć 205x295 mm.
Wskazane zatem wydaje się bardzo uważne przejrzenie tej ksiązki przed ewentualnym zakupem. O ile ktoś ma już "Rycerzy w habitach".
Nie można jednak zupełnie wykluczyć, że jednak Pan Potkowski nie popełnił plagiatu swojej własnej książki i po tylu latach zebrał nowe materiały i informacje które zaowocowały nową pozycją. W końcu jeśli zajmuje się tą dziedziną to ma prawo napisać więcej niż jedną książkę w tym temacie :).
Ostatecznie przekonamy się niewątpliwie dopiero po ukazaniu się tej pozycji.
PS.
Z zapowiedzi Bellony które opisałem w artykule ukazały się w międzyczasie: "Berlin 1945", "Kordziki", "Leksykon uzbrojenia ochronnego", i "Pistolet P.08 Parabellum".

Czw 14 Kwi, 2005 Marcin G napisał:
Gdybym miał obstawiać w STS-ie to obstawiłbym, że to nowe wydanie starej pozycji, ale mogę się mylić.

Czw 14 Kwi, 2005 HOSPITALER napisał:
:D
Faktycznie, jak zobaczyłem tylko tytuł to się ożywiłem :)
Ufam w to że książka faktycznie będzie warta kupna. Ale nieco mnie zastanawia to że pan Edward Potkowski napisał już niegdyś książkę o Zakonach rycerskich (Rycerze w habitach) i dlatego możliwe jest ze ksiązka będzie po prostu reprintem. A jeśli nie, to mam nadzieje że pan Potkowski poswięci też odpowiednią ilość miejsca na samą militarną rolę zakonów bo w "Rycerzach w habitach" zawiodłem się co do tego.
Mimo wszytsko czekam z niecierpliwoscią na ksiązkę :)


Dodaj komentarz