Wargaming Zone     

FAST PLAY RULES for NAPOLEONIC and CRIMEAN WARGAMES
Data: Wt 02 Wrz, 2008
Do pobrania FAST PLAY RULES for NAPOLEONIC and CRIMEAN WARGAMES. Są to zasady pomyślane jako prosty i szybki system do rozgrywania starć w okresie napoleońskim i Wojny Krymskiej.FAST PLAY RULES for NAPOLEONIC and CRIMEAN WARGAMES to zasady pomyślane jako prosty i szybki system do rozgrywania starć w okresie napoleońskim i Wojny Krymskiej. Stanowi on w zamyśle samych Autorów wprowadzenie do zasadniczych przepisów- Napoleonic Warfare- oraz narzędzie do rozgrywania dużych bitew.

Jak każde uproszczenie ma on swoje wady i zalety. Podstawową zaletą jest szybkość rozgrywki przy utrzymaniu najistotniejszych elementów pełnej wersji przepisów, tj. symultaniczności ruchów oraz testów reakcji oddających zachowanie oddziałów na zmieniającą się sytuację na polu bitwy. Dodatkowo system rozliczania strat jest prosty i szybki w stosowaniu, a w skali całości starcia mało zależny od czynnika losowego.

Główne zaobserwowane minusy to chwilami zbyt daleko idące uproszczenia. Przykładem jest podział artylerii wyłącznie na pieszą i konną, bez podziału na wagomiary. Starcia kawalerii są niezwykle mordercze, co owocuje ahistorycznymi stratami obu stron, wreszcie tabela reakcji na szarżę wymaga od nacierającej piechoty nacieranie z wyraźną przewagą liczebną lub po wcześniejszym „zmiękczeniu" przeciwnika. Słabości te są pochodną samego założenia- system ma być przede wszystkim prosty i dawać szybkie rozstrzygnięcia, recepta na sukces to koncentracja sił i środków. Propozycje, jak w prosty sposób ominąć jego podstawowe wady, podamy wkrótce w kolejnym z artykułów na Wargaming Zone.

Serdecznie dziękujemy Autorom za zgodę na publikację na naszej stronie tłumaczenia niniejszych zasad. Jednocześnie, zgodnie z Ich prośbą, zachęcamy do zapoznania się z systemem ESPRIT D'CORPS, który stanowi rozwinięcie i owoc dalszych prac Autorów nad systemami bitewnymi przeznaczonymi dla okresu napoleońskiego http://www.spiritgames.co.uk/wgrulessin.php?UniqueNo=11709.

We would like to express our gratitude to the Authors of the NAPOLEONIC WARFARE set of rules for their kind permission to make Polish version of the rules available on line in form of free, downloadable pdf file. Although this particular rules are not available since many years now, their Authors are still active in the field and work on new wargaming rules. Their most recent product, Esprit d' Corps, is to be found at http://www.spiritgames.co.uk/wgrulessin.php?UniqueNo=11709.

Redakcja Wargaming Zone

FAST PLAY RULES for NAPOLEONIC and CRIMEAN WARGAMES w formie PDF.

FAST PLAY RULES for NAPOLEONIC and CRIMEAN WARGAMES - tabele do gry