Wargaming Zone     

TKS
Data: Śr 08 Gru, 2004
Autor: Hubert Kłak
Recenzja modelu firmy GHQ®

Opis:
Model: TKS, Producent: GHQ®, Skala: 1:285, Rok wydania: 2004, Numer katalogowy: P1

Recenzja:
Tematem kolejnej recenzji poświęconej pozycji z serii modeli sprzętu Wojska Polskiego w 1939 roku jest model tankietki TKS.

W zestawie otrzymujemy pięć modeli. Każdy model składa się z jednego elementu. Wykonanie modelu zgodne jest z najwyższymi standardami GHQ®. Nadlewki praktycznie nie istnieją, a doszukanie się linii łączenia nie udało mi się znaleźć. Długość modelu wynosi 9mm, szerokość 5mm. Na tej wielkości modelu poprawnie odwzorowano podwozie (lub raczej zaznaczono – przy tych rozmiarach trudno mówić o rzeczywistym odwzorowaniu), poprawny jest również układ kadłuba, który pozwala odróżnić TKS od TK-3 (tak, model zdecydowanie przedstawia TKS, a nie TK-3). Mimo małych rozmiarów modelu zostały odwzorowane włazy, żaluzje silnika, oraz tłumik.

Pod lufą, chłodzonego powietrzem, karabinu maszynowego wykonano wspornik. Ponieważ lufa ta jest cienka i dość długa jest to konieczny element konstrukcyjny. Usunięcie wspornika spowoduje, że lufa stanie się zbyt delikatna. Jeżeli chcemy się pozbyć wspornika, to jedynym rozwiązaniem jest usunięcie całej lufy i zastąpienie jej dorobioną z drutu.

Biorąc pod uwagę rozmiar modelu szczegółowość odwzorowania jest godna podziwu. Na pewno jest to model wart polecenia wszystkim pasjonatom 1939 roku w skali 1:285. Jeżeli coś może budzić zastrzeżenia, to fakt, że w zestawie takich modeli jest tylko pięć. Zestaw zawierający transportery Bren Carrier, czy Jeep’y zawiera po osiem modeli pojazdów, z których każdy jest większy od TKS (tak, Jeep jest zdecydowanie większy niż TKS). Wycenianie tak małego modelu jak TKS tak samo jak Tygrysa Królewskiego budzi poważne zdziwienie. I niezadowolenie.

Komentarze

Dodaj komentarz