.:Wargaming Zone:. - serwis wargamingowy - .:Artykuł - Żagle firmy Langton:.
Wargaming Zone     
¦roda godzina 12:33,
19 grudzień 2018

Żagle firmy Langton
Data: Pi± 12 Lis, 2004
Autor: Hubert Kłak
Recenzja żagli do modeli firmy Langton Miniatures

Opis:
Żagle, Producent: Langton Miniatures, Skala: 1:1200, Numer katalogowy: FS, F-FS i inne

Recenzja:
Pojawiające się na naszych łamach żaglowce w skali 1:1200 firmy GHQ® prezentują najwyższą jakość wykonania. Jednakże wiąże się z nimi pewien mankament, który może zniechęcić graczy, którzy pragną nadać swoim modelom bardziej realistyczny wygląd. Tym mankamentem jest sposób wykonania żagli. Przedmiotem tej recenzji są zestawy żagli do okrętów z okresu napoleońskiego, oferowanych w skali 1:1200 przez firmę Langton.

Ponieważ oferta zestawów żagli jest bardzo szeroka w recenzji posłużę się jednym zestawem jako przykładem. Uwagi i spostrzeżenia dotyczące tego zestawu odnoszą się w większości przypadków również do innych zestawów. Tym przykładowym zestawem będzie zestaw FS - zestaw żagli pełnych przeznaczony dla fregaty.
Zestaw żagli FS


Elementy zestawu wykonane są ze stopu metalu zawierającego ołów. Inne składniki stopu powodują, że staje się on twardszy niż czysty ołów, jednak w dalszym ciągu jest on na tyle elastyczny, że na zimno możemy korygować kształt elementów.

W zestawie FS otrzymujemy 7 elementów. Bukszpryt wraz z kliwrami, fokmaszt i grotmaszt wraz ze sztakslami, stermaszt z bezanżaglem, oraz zestawy żagli rejowych odpowiednio dla fokmasztu, grotmasztu i stermasztu. Elementy w tym zestawie są wylane czysto, z niewielką ilością nadlewek, na poziomie nieznacznie ustępującym GHQ®. Jednakże nie jest to regułą, czasami zdarza się nieco gorszy poziom wykonania, należy nastawić się na to, że może być konieczny pewien nakład pracy przy usuwaniu nadlewek. Odwzorowanie drzewcy jest o wiele dokładniejsze niż w przypadku GHQ®. Widać elementy konstrukcyjne łączące ze sobą poszczególne części masztu. W przypadku żagli warto zwrócić uwagę na to, że posiadają one dwustronną fakturę (łącznie z bezanżaglem), na dwóch dolnych kondygnacjach żagli fokmasztu i grotmasztu są odwzorowane reje żagli wytykowych, mamy też odwzorowane sztaksle, całkowicie pominięte w modelach GHQ®. Co jednak najważniejsze, sami możemy wybrać ustawienie żagli do wiatru, albowiem żagle rejowe nie są połączone z masztem, a wybierając zestaw możemy zadecydować ile żagli ma być postawionych (podczas gdy w ofercie GHQ® możemy mieś postawione dowolne żagle, pod warunkiem, że oznacza to postawione marsle i bramsle a zwinięte żagle dolne... – trochę to przypomina Forda T).
Zestaw żagli z rozwiniętymi żaglami wytykowymi


Kilka uwag praktycznych, dotyczących wykorzystania zestawów żagli Langtona, szczególnie na kadłubach GHQ®. Po pierwsze warto zwrócić uwagę, że dalej jesteśmy ograniczeni co do ustawienia okrętu do wiatru przez żagle skośne. Są one odlane w taki sposób, że łączą się ze sobą „na zakładkę”, co powoduje, że okręt może znajdować się tylko na jednym halsie. Jest pewne rozwiązanie tego problemu, ale będzie one przedmiotem osobnej recenzji.

Po drugie, przed montażem zestawu na kadłubie GHQ® warto dokonać najpierw dokładnego pasowania „na sucho”, co prawda zestaw jest przeznaczony dla konkretnego rozmiaru okrętu, ale nie dla konkretnego okrętu. A 74 działowy liniowiec nie musiał mieć rozmiaru identycznego jak inny 74 działowy liniowiec. Co tłumaczy dlaczego zestaw może wymagać pewnych korekt.

Zestawy Langtona mają stosunkowy wysoki stermaszt, co nie zgadza się z większością materiału ikonograficznego. W niektórych przypadkach konieczna jest w związku z tym korekta wysokości.

Pewien problem stanowi bezanżagiel wykonany razem ze stermasztem. W pewnym stopniu daje się go ustawić przez wygięcie, jednak w przypadku konieczności jego większego wychylenia konieczne będą inne rozwiązania (np. ucięcie go i zamontowanie w to miejsce oryginalnego żagla GHQ®).

Prawie na pewno trzeba będzie tak dopiłować dolne części masztów, by weszły w otwory w kadłubie – jest to lepsze rozwiązanie niż wiercenie większych otworów, co przeważnie powodowałoby zniszczenie odwzorowanych elementów pokładowych.
HMS Valiant – żagle i kadłub produkcji Langtona. Co prawda nie jest to zestaw z wszystkimi postawionymi żaglami, jak opisywany w recenzji, ale widoczna jest możliwość dowolnego ustawienia żagli rejowych


Wreszcie, jeżeli decydujemy się na montaż zestawu Langtona, musimy liczyć się ze znacznie większym nakładem pracy, ponieważ zestaw składa się z większej liczby elementów niż oryginalne ożaglowanie GHQ®, a co więcej szczegółowość zestawu praktycznie wymusza wykonanie znacznej części olinowania, którą inaczej moglibyśmy chcieć pominąć (np. ciężko sobie wyobrazić żeby sztaksle same z siebie wisiały w powietrzu – ich obecność wymusza wykonanie stosownego olinowania, ciężko też wyobrazić sobie całkowite pominięcie znacznie bardziej rozbudowanego bukszprytu). Oczywiście ten większy nakład pracy przekłada się też na znacznie lepszy wygląd modelu....

Warto zwrócić uwagę na to, że Langton produkuje również kadłuby okrętów. Jednakże polityką firmy jest sprzedaż kadłubów i zestawów żagli jako osobnych produktów, co pozwala między innymi wykonać okręty na kadłubach Langtona z różnym ustawieniem żagli... jak też użyć zestawów żagli do waloryzacji okrętów innych firm.

Oferta Langtona jest na pewno interesująca dla wszystkich, którzy chcieliby wprowadzić trochę różnorodności wśród okrętów żaglowych i nie satysfakcjonują ich bardzo schematyczne ożaglowania okrętów GHQ®. W niedługim czasie postaramy się zrecenzować jeszcze jedną propozycję Langtona w tym zakresie, zestawy żagli fototrawionych.

Komentarze

Dodaj komentarz