Wargaming Zone     

Operacja "Twierdza Alpejska"
Data: Nd 16 Maj, 2004
Autor: Marcin Gawęda
Recenzja książki "Operacja "Twierdza Alpejska", autor Roland Kaltenegger

qaoslp3księgarnia
Opis:
Wydawnictwo: OSKAR, Rok wydania: 2002, Oprawa: Miękka, Format: 16x24cm, Język: polski, Ilość stron: 344, Fotografii: 58, Map: 6, ISBN: 838523957X, Tytuł oryginału: OPERATION ALPENFESTUNG MYTHOS UND WIRKLICHKEIT, Tłumacz: Lulińska Barbara i Daniel

Recenzja:
Książka Rolanda Kalteneggera, autora, którego najbardziej interesują działania w terenie górskim, jest pozycją niezwykłą. Niezwykłą dlatego, że potencjalnie może zainteresować wielu Czytelników: i tych , którzy interesują się działaniami w górach i jednostkami górskimi, i tych, których fascynuje agonia III Rzeszy i jej sił zbrojnych, jak i tych, których pasjonuje sensacja i tajne, nieznane na ogół, hitlerowskie plany. W krótkim opisie książki napisano: „Poznajemy miejsca, w których zgromadzono nieliczne załogi, zamiary spełnione i utajnione plany. Poszukiwacze sensacji, przekonujący od lat, że tajemnic powierzonych Alpom przez Trzecią Rzeszę nie da się zgłębić, pewnie będą weryfikować wnioski.” Trzeba przyznać, że Kaltenegger tym razem wziął na warsztat temat otoczony mitem i tajemnicą – czy naprawdę przygotowywano obronę, tzw. „Twierdzy Alpejskiej”? Jeśli tak to jaki był stan przygotowań? Czy Eisenhower rzeczywiście wierzył, że w Alpach wojska hitlerowskie mogą bronić się jeszcze przez wiele miesięcy? Na te pytania - i szereg innych - znajdziemy odpowiedzi w książce „Twierdza Alpejska”, do której autor zbierał materiały przez wiele lat.

Działania na pozycjach przedalpejskich i w samych Alpach przedstawione są przede wszystkim z niemieckiego punktu widzenia. Poznajemy więc nie tylko plany, ale także zarys działań bojowych na wszystkich frontach wokół „Twierdzy Alpejskiej”; zachodnim, wschodnim, południowym i północnym. W interesujących dygresjach możemy poznać szczegóły nie wiążące się bezpośrednio z omawianym zagadnieniem, np. przedwczesnej kapitulacji wojsk niemieckich w północnych Włoszech, armii Własowa, czy charakterystyce tyrolskich strzelców stanowych. Poznajemy dokładnie stan jednostek niemieckich w Alpach oraz rozbudowę pozycji obronnych. Poza wątkami stricte militarnymi nie brakuje w książce także tematów o naturze „sensacyjnej”, np. dotyczących Banku Rzeszy.

Kaltenegger dogłębnie rozprawia się z tematem, który przez wiele lat funkcjonował na zasadzie mitu. Fakty przedstawione przez autora są niezwykle szczegółowe i wyjaśniają wiele dotychczasowych niewiadomych. Cenne są liczne wtrącenia źródłowe - przy każdym podane dokładne pochodzenie cytatu. Można więc śmiało powiedzieć, że książka jest bardzo dobrze opracowana i widać, ze Kaltenegger poświęcił gromadzeniu materiałów aż 9 lat (sic!). Tam, gdzie jest to konieczne autor opisuje działania nawet pojedynczych niemieckich batalionów i kompanii, albo drobiazgowo charakteryzuje wartości obronne poszczególnych pozycji. W ten sposób możemy się dowiedzieć np. jak przebiegała rozbudowa schronów w Obersalzbergu przygotowywanych dla Hitlera i prominentów Rzeszy. Książka ta jest w pewnym sensie charakterystyką działań bojowych jednostek, które koniec wojny zastał w rejonie Alp. W szczególności dotyczy to jednostek górskich i improwizowanych jednostek Waffen-SS, bo z nich w dużej mierze miało się składać zgrupowanie alpejskie. Ponieważ z 11 niemieckich dywizji górskich Wehrmachtu nie mniej niż 6 znajdowało się w rejonie „Twierdzy Alpejskiej” lub zamierzało się do niej dostać, bez cienia przesady można powiedzieć, że książka Kalteneggera jest obowiązkową pozycją dla miłośników „kwiecistych diabłów”. Tym bardziej, że w rejonie tym znajdowała się cała masa szkół górskich i wysokogórskich oraz liczne oddziały górskie Waffen-SS.

Książka zawiera liczne i szczegółowe przypisy oraz bogatą bibliografię (kilka dobrych stron), która dogłębnie wyczerpuje literaturę przedmiotu. Co więcej, autor prawie 20 stron poświęcił osobnemu omówieniu dostępnych mu dzienników, archiwaliów i relacji świadków. Wartość książki podnoszą także interesujące reprodukowane w niej zdjęcia, których jest blisko 60. Wśród nich wiele dotyczy niemieckich i włoskich (!) wojsk górskich. Niestety załączone do książki mapy są fragmentami mało czytelne, co jest chyba jedynym minusem tej pozycji. Książka zawiera także indeks osobowy, co w znacznej mierze ułatwia szybkie dotarcie do poszczególnych postaci opisywanych przez Kalteneggera.

Podsumowując: z uwagi na interesujący i nieznany dotychczas temat oraz rzetelne przygotowanie jej przez autora, książka warta jest polecenia wszystkim pasjonatom historii II wojny światowej, a armii hitlerowskiej w szczególności. Na koniec warto powiedzieć, że Roland Kaltenegger nie tylko osobiście poznawał teren „Twierdzy Alpejskiej” w czasie swoich wycieczek, ale także dotarł do wielu świadków epoki pozyskując ich cenne świadectwa.

Komentarze

Dodaj komentarz