Wargaming Zone     

Ogólnopolski Przegląd Modelarstwa Redukcyjnego 2004
Data: Czw 13 Sty, 2005
Autor: Hubert Kłak
Opisywana impreza nie jest w zasadzie imprezą wargamingową, ale w praktyce ma pewne dość istotne związki z grami wojennymi (wargamingiem)

Opisywana impreza nie jest w zasadzie imprezą wargamingową, ale w praktyce ma pewne dość istotne związki z grami wojennymi (wargamingiem). Po pierwsze gry wojenne z użyciem figurek i modeli wymagają pewnych umiejętności modelarskich, w związku z czym każdy gracz jest zwykle do pewnego stopnia modelarzem. Po drugie, część przedstawianych na tej imprezie modeli jest dziełem, prezentowanego już na tej stronie, klubu „YELONKI”.

Impreza odbywa się w warszawskim Muzeum Techniki. Jest to impreza periodyczna, jej bieżąca edycja potrwa do 6-go marca 2005. Na wystawie prezentowane są modele w różnych skalach, obejmujące tematykę lądową, morską i powietrzną. Poza typowym zestawem popularnych tematów możemy też znaleźć na wystawie bardziej „egzotyczne” modele, w tym modele konstrukcji prototypowych i planowanych.

Wśród modeli lądowych dominuje skala 1:35, raczej nieprzydatna w grach wojennych (może z wyjątkiem pasjonatów dysponujących dużym ogródkiem, sowitym budżetem i masą czasu na sklejanie modeli...), jednakże część możliwych do podejrzenia technik modelarskich może się przydać również w mniejszych skalach. Eksponowana jest również pewna liczba modeli w skali 1:72, w tym modele polskiego sprzętu z 1939 roku.

Figurki na wystawie występują głównie w skali 1:72, a najliczniejsza jest ekspozycja figurek klubu „YELONKI”. Wśród nich szczególnie warte obejrzenia są konwersje figurek, odtwarzające formacje niedostępne w tej skali. Na wystawie występują również w pewnej liczbie figurki w skali 1:35, w dużej części w ramach dioram.

Okrągła rocznica Powstania Warszawskiego sprawia, że temat ten, również w modelarstwie, jest popularny. W związku z tym nie zabrakło również kilku dioram umieszczonych w kontekście Powstania Warszawskiego. Dioramy te wykonane są w skali 1:35, zdjęcie jednej z nich prezentujemy.

Tematyka morska reprezentowana jest przez modele okrętów z różnych okresów, poczynając od galeonów, a kończąc na okrętach współczesnych. Dość szeroki jest przegląd skal, zaczynając od typowych 1:700, 1:400, aż po skale 1:100 (tak, to nie pomyłka, modele w tej skali faktycznie są efektowne, praktycznie samodzielnie wypełniając całą gablotę).

Modele pojazdów latających, bo poza samolotami znajdziemy również pewną liczbę śmigłowców, reprezentują popularne samoloty z okresu wojen światowych, oraz samoloty powojenne. Poza nimi można też zobaczyć modele konstrukcji z początków lotnictwa. Reprezentowane są skale 1:72 i większe, również raczej nie stosowane w grach wojennych, ale jak w przypadku modeli lądowych warto skorzystać z okazji podejrzenia technik modelarskich. Oczywiście nie zabrakło modeli polskich samolotów z 1939 roku.

Swego rodzaju kuriozum stanowią figurki elfów (chyba) i jakichś innych dziwnych stworów (nieznanych mi z nazwy). Technicznie są one bardzo efektownie wykonane, ale zagadką pozostaje co mają wspólnego z modelarstwem redukcyjnym. I jaką dokładnie definicją tego terminu posługiwała się osoba odpowiedzialna za tematyczny zakres wystawy.

Podsumowując, wystawa jest na pewno warta obejrzenia, zarówno ze względu na wartość historyczną, jak też dla zapoznania się z interesującymi technikami modelarskimi. Wystawa, jak wspomniano na wstępie, jest ekspozycją czasową, która będzie prezentowana do 6 marca 2005. Godziny otwarcia Muzeum Techniki: wt-pt. 9:00-16:00, sob. 9:00-17:00, niedz. 10:00-18:00.

Tekst: Hubert Kłak, wszystkie zdjęcia: Robert Sowiński.Budowa w toku.


Śmigłowce.Diorama – scena z Powstania Warszawskiego, zdobyczny SdKfz. 251/1, Starówka, sierpień 1944, skala 1:35, James Ryan, Wielka Brytania.


Różne.Samoloty.Sprzęt, głownie polski, ale nie tylko.I Wojna Światowa, klub „YELONKI”.


Armia Carskiej Rosji, klub „YELONKI”.Armia Austro-Węgier, klub „YELONKI”.


Armia Cesarstwa Niemieckiego klub „YELONKI”.


Samoloty, I Wojna Światowa.


Samoloty.Pojazdy współczesne.


Pojazdy współczesne.


Pojazdy, II Wojna Światowa.


Pojazdy, II Wojna Światowa.


Armia Królestwa Hiszpanii, klub „YELONKI”.


Armia Świętego Cesarstwa Niemieckiego, klub „YELONKI”.Armia Królestwa Hiszpanii, kopijnicy i piechota, klub „YELONKI”.


Armia Królestwa Hiszpanii, artyleria, klub „YELONKI”.


Armia Królestwa Hiszpanii, kopijnicy, klub „YELONKI”.


Armia Świętego Cesarstwa Niemieckiego, kawaleria i artyleria, klub „YELONKI”.

Komentarze

Pi± 14 Sty, 2005 Marcin G napisał:
Wszystko jest już chyba w porządku.

Pi± 14 Sty, 2005 Hubert napisał:
Nawet mocno się "pomerdało". Redaktor już został o tym poinformowany i jak się domyślam można powiedzieć, że "pracujemy nad tym". Oczywiście wszystkich zainteresowanych przepraszamy.
Pozdrawiam

Pi± 14 Sty, 2005 rrober napisał:
Chyba coś się pomerdało z podpisami


Dodaj komentarz