Wargaming Zone     

F4U „Corsair”
Data: Sob 10 Mar, 2007
Autor: Hubert Kłak
Charakterystyka modelu samolotu firmy CinC

Opis:
F4U „Corsair”, producent CinC, skala 1:285, numer katalogowy MS-46

Recenzja:
W typowym dla CinC opakowaniu, czyli plastikowym pudełeczku wypełnionym gąbką, znajduje się jeden model samolotu. Kadłub, skrzydła i stateczniki odlano jako jeden element. Poza nim w zestawie znajduje się śmigło, dwa odlewy z zestawami rakiet, jeden odlew z zestawem bomb. Szczegółowość odwzorowania detali na modelu jest zaskakująca. Na głównym odlewie wgłębną linią zaznaczono nie tylko klapy, lotki, stery, pokrywy komór podwozia, ale również linie podziału blach poszycia! Każda z rakiet i każda bomba stanowi oddzielny element. Łopaty śmigła są bardzo delikatne, ich szerokość (bo w przypadku grubość jest to z przyczyn technicznych w tej skali nie możliwe) w znikomym stopniu odbiega od faktycznej szerokości łopat w skali 1:285.

Część tej dbałości o detale może tylko cieszyć. Bo jeżeli ktoś nie zwraca uwagi na linie podziału blach, to ich obecność w niczym mu nie przeszkadza. Część może stać się przyczyną problemów. Dobrze trzymające skalę śmigło faktycznie wygląda efektownie, ale w użyciu może się okazać mało trwałe. Każda rakieta wylana jako osobny element podnosi wierność odwzorowania, ale zarazem komplikuje montaż. W tym przypadku niestety coś za coś.

Jakość odlewu jest bardzo dobra. Poza kanałami doprowadzającymi stop i delikatną linią łączenia form praktycznie żadnych skaz do usunięcia. Na moim egzemplarzu jedyne miejsce jakie wymagało obróbki, to dolna część centropłatu.

Nieco gorzej wygląda podobieństwo do orginału. Porównując model z rysunkami, daje się zauważyć, że zarówno stateczniki, jak i skrzydła zwęrzają się zbyt gwałtownie. Również przód osłony silnika nie do końca odpowiada oryginałowi – powinien być bardziej zaokrąglony. Model redukcyjny to z pewnością nie jest. Jednak czy są to wady dyskwalifikujące w tej skali i z przeznaczeniem do gier wojennych, to już kwestia indywidualnej oceny.

Podsumowując: bardzo wysokiej jakości wykonanie, pewne zastrzeżenia dotyczące kształtu modelu, bardzo atrakcyjna cena. Dodatkową zaletą jest możliwość zakupu pojedynczego modelu, a nie zestawu składającego się z określonej przez producenta ich liczby. Jedynym wyraźnym mankamentem może się okazać zbyt delikatne śmigło. I brak dystrybutora w Polsce.


Komentarze

Dodaj komentarz