Wargaming Zone     

Brytyjski szwadron pancerny 1944
Data: Czw 15 Lut, 2007
Autor: Franek Bojańczyk
recenzja „Bunker boxa” firmy GHQ® Models

Opis:
Nazwa: British Armoured Squadron 1944
Skala: 1/285
Producent: GHQ® Models
Numer katalogowy: UK150

Recenzja:
No i stało się. Mimo poważnych ograniczeń budżetowych

zakupiłem wczoraj zestaw modeli GHQ zwany ładniej Brytyjskim Szwadronem Pancernym 1944. No, ale do rzeczy. Według etykiety na opakowaniu w środku znajdę 14 czołgów typu Crommwell oraz 6 typu Chalenger. Chwilę mocuje się z finezyjnymi zabezpieczeniami (taśma klejąca, folia), aż w końcu moim oczom ukazuje się obrazek ilustrujący drewniano-słomianą konstrukcję przypominająca staropolska chatę. Zdawało mi się, ze zakupiłem oddział pancerny. Aaa, no tak, to katalog GHQ! ;) Pod nim znajduje się pudełko typu „Bunker Box” (do przenoszenia modeli i figurek) oraz kawałek gąbki. Gąbka służy raczej do tego , żeby pudełko „nie latało” po kartonowym opakowaniu, jednak z dobrym skutkiem można jej użyć jako wkładki do własnoręcznie wykonanego „pojemnika na figurki”. Otwieram „Bunker Boxa” i wysypuje modele na stół (nie jestem zbyt ostrożny ;) ). Po przeliczeniu widzę, ze wszystko się zgadza. W pudełku znajduję także instrukcje malowania wraz z krótkim rysem historycznych tychże pojazdów.

Zgodność z oryginałem

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza. Porównując model z rzutami oryginału nie widzę żadnych błędów.

Nadlewki

Modele wykonane są z typową dla GHQ dbałością o detale. Po dokładnym obejrzeniu znajdujemy parę małych nadlewek , które należy delikatnie usunąć nożykiem. Przy tej skali musimy jednak uważać, by nie obciąć drobnych elementów takich jak reflektory czy haki.

Zestaw dla początkujących?

Nie polecam tego zestawu dla początkujących fanów systemów bitewnych. Przytoczę przykład z systemu Mein Panzer. Chalengery to szybkie czołgi o słabym opancerzeniu i dobrej 17-funtowej armacie. Crommwell posiada to samo opancerzenie oraz jeździ z ta samą prędkością co wcześniej wymieniony pojazd, ale dysponuje znacznie gorszym działem. Jak na 1944 rok są to czołgi stosunkowo przestarzale i tylko w rękach doświadczonych graczy przedstawiają znaczna wartość bojową Czy wiec dla gracza-amatora będzie to dobra propozycja? Raczej nie.

Spójrzmy teraz na cenę. Tak jak wcześniej pisałem w zestawie znajdziemy 14 Crommwelli oraz 6 Chalengerów, a wszystko to za około 165-170 zł. Kupując te same modele oddzielnie zapłacimy 4x42 zł = 168 zł. Czy więc ten zestaw możemy uznać za „opłacalny”? Myślę, że nie za bardzo. Kupując modele oddzielnie w blistrach czy też w zestawie nie zauważymy różnic w jakości modeli.

Do tego dodatkowo otrzymujemy „Bunker Boxa” oraz katalog GHQ. Czy to wystarczy, żeby przekonać nas do tego zestawu?

Podsumowanie

Cena/Jakość – 4,5/5

Minus: Kupując te modele w zestawie płacimy praktycznie tyle samo co zakupując je w oddzielnych blistrach.

Plus: Bez wątpienia jakość tych modeli stoi na najwyższym poziomie.

Zgodność z oryginałem 5/5

Ogólna ocena 4/5Uwaga: Zdjęcie zestawu pochodzi z katalogu firmy GHQ® Models

Komentarze

Pi± 15 Cze, 2007 twhistoria napisał:
Przepraszam autora, ale wydaje mi się, że opłacalność tego zestawu jest nieco większa, ponieważ za 165zł dostajesz cztery blistry plus jeden duży bunkerbox, który trochę kosztuje. myślę że jeśli grasz w MP to dokonałeś dobrego wyboru. Trochę gorzej jest z innymi zestawami, brytyjczyce w Pfryce Płn. 1941, w którym wprawdziesz dostaniesz coś z czym lekko wychodzi się na plus finansowo (na pierwszy rzut oka), ale zamiast żołnierzy w mundurach tropikalnych dostajesz piechotę w mundurach z Europy. Jeśli więc zależy Ci na symulowaniu walk w Afryce to i tak dobrze by było kupić właściwą piechotę.


Dodaj komentarz