Wargaming Zone     

Zaproszenie do Lutyni
Data: Śr 03 Maj, 2006
Autor: Piotr Stefański
Lutynia to mała miejscowość położona w pobliżu Wrocławia. 5 grudnia 1757 roku odbyła się tutaj jedna z bardziej krwawych bitew wojen siedmioletnich

Informacje ogólne

Podsumowanie projektu

Zdjęcia

ZałącznikiInformacje ogólne

Bitwa pod Lutynią 1757 r. odbyła się między wojskami pruskimi i austriackimi. W Polsce bitwa jest zupełnie nieznana, natomiast na świecie jest przykładem znakomitej strategii dowodzącego armią pruską - Fryderyka II. Pomimo znacznej przewagi wojsk austriackich, siły pruskie liczyły ok. 39 000 żołnierzy wspieranych 172 działami, zaś austriackie ok. 65 000 żołnierzy z 210 działami, zwycięstwo przypadło w udziale armii Fryderyka.

Zbliża się 250 rocznica Bitwy pod Lutynią, nasze Gimnazjum znajduje się dosłownie o krok od miejsca najkrwawszych walk w Lutyni, został ogłoszony przez CEO i MEN konkurs na projekt edukacyjny zwiększający szanse edukacyjne dzieci ze szkół wiejskich - fakty te zaowocowały opracowaniem projektu Gimnazjum w Lutyni „Multimedia pomostem łączącym przeszłość z przyszłością – Bitwa pod Lutynią”. Nasz projekt został zatwierdzony i nasze gimnazjum stało się „Szkołą Marzeń” . Program rozpoczął się 15. 10.2005 i trwać będzie do 15.10.2006. Główną osnową naszego projektu jest właśnie Bitwa pod Lutynią. W ramach projektu są realizowane warsztaty – prowadzane przez specjalistów z różnych dziedzin: plastyczne – artysta witrażownik, rzeźbiarz, plastyk, filmowe – redaktor i operator z wrocławskiej telewizji regionalnej TVP3, historyczne – pracownicy naukowi z Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, teatralne itd. Uczniowie uczestnicząc w kółkach prowadzonych przez nauczycieli z gimnazjum pogłębiają wiedzę i rozwijają swoje umiejętności nabyte na warsztatach.. Są to kółka: historyczne, diorama, plastyczne, socjologiczne, teatralno-polonistyczne, filmowo- fotograficzne, gra dydaktyczna. W ramach projektu zrealizowano wiele wycieczek edukacyjnych m.in. do: Panoramy Racławickiej, Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach, Muzeum Architektury, Narodowego, Arsenału we Wrocławiu, studia telewizyjnego, udział w spektaklach teatralnych w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, Wytwórni filmów Fabularnych we Wrocławiu, Opery Wrocławskiej. W planach mamy jeszcze wyjazd do Muzeum Historycznego do Wiednia, wizytę w studiu radiowym w Radiu Copernicus we Wrocławiu, redakcji gazety.Podsumowanie projektu

Planujemy podsumowanie naszego projektu dnia 17 czerwca w Lutyni od godziny ok. 10.00 w budynku byłego Muzeum Bitwy pod Lutynią.

Na podsumowaniu zostaną zaprezentowane prace wykonane przez uczniów: witraże, mundury z epoki wojen siedmioletnich w rzeczywistych rozmiarach, prace plastyczne.

Zostanie odsłonięta diorama zbudowana przez uczniów w ramach kółka – rozmiar 2 na 3 metry - zawierająca: ok. 400 figurek w skali 1:72 żołnierzy pomalowanych przez uczniów; model kościoła wokół którego toczyły się najcięższe walki – wykonany samodzielnie przez uczniów począwszy od mierzenia rzeczywistego kościoła, poprzez przeliczenia do odpowiedniej skali, wykonanie siatki, sklejenie modelu i dopieszczanie go – tynkowanie, szlifowanie i malowanie; wiatrak; modele domków w stylu pruskim – również wykonane przez uczniów.

Atrakcją będzie również przedstawienie teatralne opracowane i wystawione przez uczniów poświecone Bitwie pod Lutynią.

Podczas podsumowania przewidujemy rozegranie gry dydaktycznej oraz wręczone zostaną nagrody za najlepszą prezentację multimedialną wykonaną przez uczniów ze współpracujących szkół.

Udało nam się nawiązać kontakt z Polskimi Oddziałami Wojskowo Historycznymi i prawdopodobnie odbędzie się również pokaz w wykonaniu Drugiego Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego 1807-1813 oraz Pierwszego Regimentu Grenadierów z twierdzy Nyskiej.

Przewidujemy również wystąpienie starosty powiatu średzkiego, wójta gminy Miękinia i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego z Gimnazjum w Lutyni.

Wieczorem jest przewidziany festyn dla mieszkańców Lutyni i okolic oraz zaproszonych gości.

Serdecznie zapraszam miłośników portalu WargamingZone na nasze podsumowanie. Może ktoś chciałby się dołączyć do naszego podsumowania – jesteśmy otwarci na pomysły i waszą obecność. Lutynia – 17 czerwca 2006 – godzina 10.00 – budynek dawnego Muzeum Bitwy pod Lutynią.

Szkolny koordynator projektu „Szkoły Marzeń”

Piotr Stefański email: stefanski-piotr@wp.plZdjęcia

Mamy już parę domków - prace wykonane w ramach kółka "Diorama"


Nasze pierwsze próby z projektowaniem planszy do gry "Bitwa pod Lutynią" - wykonana w ramach kółka "Gra dydaktyczna"


Testujemy plansze, układamy pytania - czy nie są za trudne - stajemy się specjalistami od wojen siedmioletnich


Uczniowie z kółka filmowego z wizytą w studio telewizyjnym wrocławskiej TVP3


Sandra prezenterką wrocławskich "Faktów" - czemu nie?


Wesołe życie modelarza w "Szkole Marzeń" - powstaje model kościoła i domki


Z wizytą w Arsenale wrocławskim


Prace plastyczne nad ostateczną wersją planszy
Załączniki

Do pobrania prezentacja multimedialna "Diorama część pierwsza" w formacie PowerPoint: diorama_cz1.ppt (318.5 kB)

Komentarze

Sob 10 Cze, 2006 kazza napisał:
bardzo dobry pomysł , wlaściwie projekt dla młodych jak i dla wargeminowców . bardzo mi się podoba

Czw 04 Maj, 2006 Piotr_Lutynia napisał:
Witaj Rafale !
Nie znam firmy Eureka. Do naszej dioramy udało nam się dostać figurki żołnierzy austriackich z firmy Revell. nr 02574 - skala 1:72 - Austrian Infantry z okresu wojen siedmioletnich. Obecnie pracowicie je malujemy z uczniami.
Serdeczne pozdrowienia
Piotr Stefański

Czw 04 Maj, 2006 Rafal1999 napisał:
Witaj Piotrze,

Wspaniała idea dla młodych ludzi i dla nas wargemingowców. Jak perwnie wiesz w Polsce mamy jeszcze jedną miejscowość - Kunowice (Kunnensdorf) gdzie toczyła się bitwa z okresu Wojny 7 letniej. Ja mam cały czas na uwadze rozwinięcie tego okresu w wargemingu. Szukam chętnych do gry, oraz czekam aż Eureka wypuści Austriaków, bo prusacy są już zrobieni. Mam nadzieję, że moze rosjan też zrobią. Od dawna mam nadzieję, że ten okres na naszej stronie zostanie rozwinięty i znajdzie się grupa miłośników rozgrywania bitew w tym okresie.

Pozdrawiam
Rafal 1999

Czw 04 Maj, 2006 elear napisał:
Ciekawy projekt, mający szanse zaangazować młodzież szkolną w poznawanie historii własnego rejonu, a przy okazji opowiedzieć trochę o dawnych wydarzeniach. Popieram i gratuluję zarówno pomysłu, jak i zapału! Mam nadzieję, że w Państwa ślady pójdą i inni! Pozdrawiam! Michał


Dodaj komentarz