Wargaming Zone     

CL Java
Data: Sob 19 Lut, 2005
Autor: Hubert Kłak
Recenzja modelu okrętu firmy GHQ®

Opis:
Model: CL Java, Wydawca: GHQ 2004, Skala: 1:2400, Numer katalogowy: NLN-2

Recenzja:
GHQ® kontynuuje poszerzanie oferty dotyczącej floty holenderskiej z okresu drugiej wojny światowej. Przedmiotem tej recenzji jest jedna ze związanych z tym nowości – holenderski lekki krążownik Java. Jednostka ta, wraz z wcześniej wydanym krążownikiem De Ruyter, uczestniczyła w bitwie na Morzu Jawajskim.

Opakowanie zawiera, wykonane z białego metalu, kadłub okrętu, wykonany jako jeden element wraz z wieżami artylerii głównej, łodziami okrętowymi i nielicznymi fragmentami nadbudówki. Cztery elementy nadbudówek – nadbudówkę dziobową wraz z pomostem bojowym i masztem, komin, nadbudówkę rufową, oraz maszt główny. Maszt główny, nadbudówkę rufową, oraz komin otrzymujemy w dwóch egzemplarzach. Poza tym w zestawie mamy jeszcze wylewkę z trzema wodnosamolotami.

Jakość wykonania jest – jak zwykle w przypadku GHQ® – w zasadzie perfekcyjna. Wszystkie elementy dokładnie do siebie pasują, w zasadzie nie ma nadlewek. Pozostaje tylko usunąć delikatne ujścia kanałów wyjściowych formy i na niektórych elementach linię łączenia form, uważając by z rozpędu nie usunąć z kadłuba pancerza burtowego ;-).

Opakowanie zawiera również przejrzysty schemat montażu, oraz kilkuzdaniowy opis jednostki.

Bardziej zaawansowani modelarze mogą pokusić się o wymianę luf artylerii głównej, które zostały odlane wraz z kadłubem i w związku z tym są z nim połączone cienką warstewką metalu. Początkujący mogą zamaskować ten mankament odpowiednim malowaniem.

Niestety nie dysponuję szczegółowymi planami okrętu, które pozwoliłyby mi stwierdzić zgodność modelu z pierwowzorem. Porównanie z dostępnymi zdjęciami, oraz opisami konstrukcji wskazuje na wierne odzwierciedlenie rozmieszczenia artylerii głównej, kształt nadbudówek i kominów również wydaje się poprawny. Pewien problem dotyczy samolotu i katapulty, lub jej braku. Zgodnie z niektórymi opracowaniami okręty posiadały jedną katapultę i dwa wodnosamoloty Fairey IIID. Jednakże model katapulty nie posiada. Dostępne zdjęcia niestety nie wyjaśniają tej kwestii, a wręcz powodują dodatkowe zamieszanie, ponieważ na śródokręciu nie widać żadnych dźwigów, które mogłyby służyć do obsługi wodnosamolotów. Ten sam problem występuje na modelu – zgodnie z instrukcją miejsce wodnosamolotu jest na śródokręciu pomiędzy kominami, nie bardzo jednak wiadomo jakim sposobem wodnosamolot ma się tam dostawać i jak ma to miejsce opuszczać. Wygląda na to, że przed wykończeniem tego modelu trzeba się odwołać do nieco dokładniejszej dokumentacji i jednak wykonać jakąś drobną konwersję. Warto też wspomnieć, że Java, w przeciwieństwie do krążownika De Ruyter, posiadała jednostkę bliźniaczą, którą była Sumatra (która jednak nie wzięła udziału w bitwie na Morzu Jawajskim). Sumatra różniła się kilkoma szczegółami, między innymi miała sześć działek przeciwlotniczych 40mm zamiast ośmiu, w które wyposażona była Java – model wykonany jest z 8-ma działkami, tak więc wykonanie z niego Sumatry będzie wymagało drobnej konwersji.

Na pewno jest to model wart polecenia. Dość często zapomina się, że w okresie drugiej wojny światowej stosunkowo niewiele okrętów uczestniczyło w typowych starciach nawodnych (które z jakiejś przyczyny są zwykle preferowane przez graczy). Java jest właśnie jedną z takich jednostek. Jedyną wadą modelu, podobnie jak w przypadku innych modeli GHQ®, jest cena. Cieszy natomiast, że już w tej chwili Java nie jest najnowszym dodatkiem do oferty dotyczącej floty holenderskiej, pojawiły się bowiem niszczyciele klasy Van Ghent i Van Galen, oraz krążownik Tromp, które postaramy się przybliżyć w najbliższym czasie.

Komentarze

Śr 23 Lut, 2005 Hubert napisał:
Ponizszy link moze byc pomocny w rozwiazywaniu problemow z rozmieszczeniem samolotow na krazownikach klasy Java:
http://www.netherlandsnavy.nl/Photo_javaclass.htm


Dodaj komentarz