.:Wargaming Zone:. - serwis wargamingowy - .:Kluby:.
Wargaming Zone     
¦roda godzina 13:31,
19 grudzień 2018

Warszawski Klub Wargamingowy "YELONKI"
Data: Czw 04 Lis, 2004

Rys informacyjny

Nasz Klub powstał 20.02.1988 roku i data ta jest oficjalnym świętem klubowym. Powstanie Klubu zapoczątkowane zostało odejściem grupy osób z Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej (PMiHW), działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury na warszawskiej Woli. Odejście to nastąpiło na skutek konfliktu z kierownictwem pracowni, związanym z różnicą zdań na temat funkcjonowania okresów wargamingowych w odniesieniu do realiów historycznych, brakiem jakiejkolwiek możliwości rozwoju w nurtach innych niż ówcześnie obowiązujący oraz kompletnie odmienną filozofią i postrzeganiem wargamingu historycznego jako takiego.

Na początku naszą działalność prowadziliśmy pod nazwą: Mikromodelarski Klub Hobbystów Przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Górczewska". W ramach naszych działań braliśmy udział w wielu krajowych wystawach i konkursach modelarskich, podczas których udało nam się osiągnąć wymierne sukcesy (liczne nagrody, dyplomy, premiowane miejsca w wybranych kategoriach). W roku 1998 zmieniliśmy nazwę na: Warszawski Klub Wargamingowy "Yelonki", natomiast od 01.01.2006. roku Klub przyjął nazwę: Warszawski Klub Miłośników Historii i Historycznych Gier Strategicznych "YelonkY", pod którą to nazwą działa w chwili obecnej.

Zajmujemy się modelarstwem wojskowym lądowym (skala 1:72/76 oraz 1:300) oraz morskim (skala 1:2400), szeroko rozumianą historią wojskowości oraz wargamingiem historycznym.

W naszej działalności skoncentrowaliśmy się na następujących okresach historycznych:

  • wojny włoskie (XV/XVI w.)
  • wojny polsko-szwedzkie/rosyjskie/tureckie XVII w.
  • Wojna Trzydziestoletnia (okres "szwedzki")
  • Wojna o Sukcesję Hiszpańską
  • Wielka Wojna Północna
  • wojny napoleońskie
  • Wojna Secesyjna
  • I Wojna Światowa (rok 1914)
  • II Wojna Światowa (kampania wrześniowa, Francja 1940, Afryka Pn. 1941-42, Tunezja, front wschodni 1942-44)


Okresem sztandarowym jest epoka napoleońska oraz druga wojna światowa (front wschodni oraz Afryka Pn.).

Swoje starcia rozgrywamy na stole plastycznym (podłodze) z nastawnymi elementami terenu. Oczywiście, jeśli kogoś interesują inne okresy historyczne, to jesteśmy jak najbardziej otwarci. Każdy może do nas przyjść, dołączyć się do nas i zaproponować coś nowego. Nie mamy pod tym względem żadnych ograniczeń.Filozofia

Jako Klub reprezentujemy troszeczkę inne podejście do wargamingu, niż powszechnie się to spotyka. Sami sobie tworzymy przepisy do poszczególnych okresów historycznych. Uważamy, że nie ma sensu korzystać z rozbudowanych przepisów ściąganych z zachodu, gdyż ich objętość oraz stopień skomplikowania i "zbiurokratyzowania" zabija całe piękno wargamingu. Według nas przepisy są tylko narzędziem do realizacji wyznaczonego celu i powinny być maksymalnie uproszczone. Z tego też powodu nasze własne przepisy są krótkie i treściwe. Regulują podstawowe parametry techniczne walk. Nie opisują w sposób encyklopedyczny wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą zaistnieć na polu walki, gdyż uważamy, że to nie ma sensu. Wszystkiego i tak się nie da w przepisach ująć, więc po co tworzyć opasłe tomiska? Sytuacje konfliktowe regulujemy na drodze wzajemnych uzgodnień, czynnika losowego, lub w skrajnych przypadkach - arbitrażu rozjemcy. Z tego też powodu nasze przepisy są przepisami uznaniowymi i jako takie absolutnie nie nadają się do walk turniejowych. Wymagają od uczestników gier olbrzymiej wiedzy historyczno-wojskowej, sporej dawki tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Ale to wszystko wynika z naszej filozofii postrzegania wargamingu. Dla nas wargaming to nie turniej szachowy, w którym każdy gracz stara się za wszelką cenę wygrać. Dla nas najważniejsze jest to, aby za pomocą gier odzwierciedlić w sposób jak najbardziej prawdopodobny (oczywiście w ramach naszej wiedzy i możliwości) realia pól bitewnych w poszczególnych epokach. Wygrana schodzi na dalszy plan, choć zawsze zwycięstwo jest rzeczą przyjemną. Ale przecież nie za wszelką cenę!

Dzięki takiemu podejściu możemy się bardziej skoncentrować na tym, co nas w wargamingu fascynuje. Nie jest to czysto techniczny aspekt walk (choć to też jest bardzo ważne), ale aspekt psychologiczny, czyli morale oddziałów, orientacja i motywacja dowódców na różnych szczeblach, ich potencjalna reakcja na sytuacje nagłe. Uważamy, że to właśnie czynniki psychologiczne w połączeniu z rozkazodawstwem mają najciekawszy wpływ na przebieg walk.Speedgaming

Speedgaming jest formą wymyślonych przez nas prostych gier taktycznych, rozgrywanych na szachownicy, ale opartych na realiach poszczególnych okresów historycznych. Zaletą tego typu gier jest ich prostota oraz szybkość rozgrywania. Nie wymagają skomplikowanych przygotowań, map, arbitrów, rozległej wiedzy ani setek godzin wolnego czasu. Służą nam jako sympatyczny przerywnik między dużymi, czasochłonnymi bitwami czy kampaniami.Kontakt

Nasz Klub ma siedzibę w Warszawie. Niestety, nie posiadamy adresu korespondencyjnego.

Adres siedziby:

Warszawski Klub Miłośników Historii
i Historycznych Gier Strategicznych "YelonkY"
ul. Szobera 2 lokal 60 (piwnica)


Zajęcia odbywają się w piątki w godz. 19.00 ? 23.00.

Jeśli kogoś zainteresowała działalność naszego Klubu, jeśli ktoś chciałby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, jeśli komuś spodobała się nasza filozofia lub chciałby zaprezentować własne podejście albo inne systemy - serdecznie zapraszamy do współpracy.Kontakt poprzez:

Adam Lewandowski
tel. 0 602 231 491
e-mail: adam_le@wp.pl
www: http://www.gryhistoryczne.waw.plKomentarze

Wt 28 Wrz, 2010 Adam II napisa:
Nowy adres naszego forum:
http://www.gryhistoryczne.waw.pl/forum/

Nowy adres naszej strony klubowej:
http://www.gryhistoryczne.waw.pl

Zapraszam!

Pon 19 Lis, 2007 Robert napisa:
Ostatnio uruchomiono też oficjalną stronę Klubu Yelonky:
http://www.gryhistoryczne.pl/index.html

Śr 09 Maj, 2007 rrober napisa:
Adres naszego Forum:

www.yelonky.fora.pl

Czw 09 Gru, 2004 rrober napisa:
Jesteśmy otwarci na wszystkie okresy historyczne - od starożytności do współczesności, zarówno w aspekcie wymiany informacji, jak i wargamingu. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych zarówno historią wojskowości, jak i modelarstwem i wargamingiem.


Dodaj komentarz